Jak planować swój czas?

Masz dużo obowiązków, a lista „rzeczy do zrobienia” ciągnie się w nieskończoność? Masz wrażenie, że z niczym nie możesz zdążyć na czas? Czas to zmienić!

Zegar tyka nieubłaganie, a czas…

…ucieka, raz stracony nigdy nie powróci. Jednym z podstawowych błędów, popełnianych w ciągu dnia, jest brak umiejętności kontrolowania swojego czasu, poświęcanego na szereg rozmaitych czynności. Istnieją oczywiście pewne środki zaradcze i pomocnicze, które z pewnością pomogą nam kontrolować to, co robimy w odpowiedni sposób. Prawdę mówiąc, wyznaczanie sobie konkretnego czasu na wykonanie danej czynności po pierwsze – mobilizuje nas i motywuje do jej wykonania, a po drugie, umożliwia zaplanowanie szereg czynności, dzięki czemu zyskamy pewność i poczucie, że nasz czas wykorzystamy do granic możliwości. Użyteczną metodą, która nam w tym pomoże, bezwzględnie jest pewnego rodzaju grafik, jaki możemy umieścić na ścianie bądź zapisać w kalendarzu czynności do zrobienia, ale również uwzględniając tym samym przewidywany i rzeczywisty czas na ich wykonanie.

Szkolenia z zarządzenia czasem na stronie – http://www.szkolenia24h.pl/oferty/kat_interpersonalne/kat2_zarządzanie-soba-w-czasie

Przykład

Ola studiuje na kierunku dziennym i pracuje weekendowo w restauracji. Do tego posiada również szereg zainteresowań, takich jak czytanie książek czy nauka gry na pianinie, uczy się również języka chińskiego (zajęcia ma dwa razy w tygodniu). Język ten jest tak ciężki, że wymaga codziennych powtórek, aby się go nauczyć. Przykładowy grafik Oli może wyglądać następująco: po zajęciach Ola z pewnością będzie głodna i zbyt zmęczona, żeby zebrać myśli, dlatego bezpośrednio po dotarciu do domu powinna zarezerwować sobie około godziny czasu na wypoczynek i przygotowanie posiłku. W tym samym czasie, czytając książkę i przygotowując posiłek, z pewnością odpręży się i zbierze siły. Jeżeli jej zajęcia wypadają w poniedziałki i czwartki, w swoim grafiku powinna uwzględnić także czas na dojazd na miejsce oraz przewidywaną długość lekcji.

Poznaj: Dobre porady biznesowe dla każdego

W pozostałe dni w jej grafiku może znaleźć się także taka sama ilość czasu przeznaczona na szlifowanie swojej umiejętności. Ze względu na studia, Ola również może postanowić, że codziennie przez 2 godziny przed snem będzie przygotowywała się lub powtarzała informacje zdobyte podczas wykładów.

Sprawdź – Pisanie prac magisterskich

Nawyki ludzi sukcesu – http://www.rynekszkolen.pl/nawyki-ludzi-sukcesu.html

Oczywiście, ważnym jest pozostać w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną, ale czas, jaki poświęca na portalach społecznościowych lub telefonie, również dla prawidłowej równowagi powinien być limitowany. To nie wszystko – zostają jeszcze weekendy, podczas których Ola pracuje, a także niespodziewane sytuacje bądź zaplanowane imprezy. Również na weekendach warto jest przewidzieć swój grafik czynności, obejmujący zarówno pracę, jak i wypoczynek czy naukę.

Bierność. Największy wróg sukcesu. – http://www.rynekszkolen.pl/biernosc-najwiekszy-wrog-sukcesu.htmlBierność to największy wróg sukcesu. Co zrobić, by wreszcie zacząć działać?

Tak skonstruowana lista zadań, zawierająca określony czas, jaki można poświęcić danemu punktowi na liście sprawi, że stosunkowo łatwiej będzie poruszać się w gąszczu zadań i daje większą gwarancję, że zdążymy na czas ze wszystkimi planowanymi aktywnościami.


Co w przypadku niespodzianek?

Wiadomo, życie bywa zaskakujące i czasami wypadają nam po drodze inne pilne sprawy do załatwienia. Wciąż, zawsze lepiej jest zrezygnować z jednego punktu w naszym grafiku, zamiast zrezygnować z jego prowadzenia w ogóle. Dobra organizacja czasu zdecydowanie wymaga praktyki i pełnej mobilizacji z naszej strony.

Warto jednak skupić się na właściwym planowaniu naszego życia choćby dlatego, że żyje się tylko raz, a stracony czas już nigdy nie powróci.

Jak już wspomniano powyżej, doskonałym narzędziem do planowania jest zarówno kalendarz, ale także rodzaj notatki przyczepionej do tablicy korkowej, do tego celu możemy użyć także telefon. W internecie na ten moment możemy znaleźć szereg bezpłatnych programów, które umożliwiają planowanie czasu – większość z nich jest banalnie łatwa w obsłudze.

Wszystko, koniec końców, zależy wyłącznie od nas, naszej motywacji i zdrowego podejścia do życia.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *