Tytuł: Jak skutecznie oszczędzać na rachunkach w polskich bankach?

Konto oszczędnościowe jest rachunkiem bankowym, w ramach którego można pomnażać swoje oszczędności. Konta oszczędnościowe różnią się od zwykłych ROR-ów tym, że ich działanie nastawione jest stricte na przechowywanie nadwyżek finansowych, nie zaś na korzystanie z konta w celu dokonywania operacji płatniczych czy wypłacania gotówki na co dzień. Na konto oszczędnościowe wpłacamy środki bez ograniczeń, dowolną liczbę razy w miesiącu i zawsze jest to bezpłatne. Nie mamy za to takiej swobody przy wypłacaniu środków. Zazwyczaj tylko jedna wypłata w miesiącu jest nieodpłatna, a za pozostałe przyjdzie nam ponieść koszty. W zamian za to możemy jednak pomnażać nasze środki pieniężne, bowiem konta oszczędnościowe są oprocentowane i co za tym idzie każda złotówka, która się na nich znajduje generuje zyski. Niewątpliwą zaletą kont oszczędnościowych jest to, że wypłacając środki nigdy nie tracimy wypracowanych odsetek, tak jak to bywa w przypadku lokat bankowych.

Co determinuje wysokość zarobków na koncie oszczędnościowym?

To, ile zarobimy na koncie oszczędnościowym zależy od wysokości jego oprocentowania. Im będzie ono wyższe, tym więcej zysku będą przynosiły nasze oszczędności. Aktualne stawki oprocentowania sprawdzisz np. na blogu: konta-oszczednosciowe.blogspot.com. Naturalną rzeczą jest to, że biorąc pod uwagę zysk bezwzględny, to im więcej środków posiadamy na koncie, tym będzie on wyższy przy tym samym oprocentowaniu. Nie bez znaczenia jest  także częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im więcej razy w ciągu miesiąca następuje, tym częściej odsetki dopisywane są do salda rachunku. W ten sposób kapitał pracujący zwiększa się i pozwala wygenerować wyższe zyski bezwzględne.

Kryteria oceny kont oszczędnościowych

Wybierając konto oszczędnościowe zazwyczaj kierujemy się głównie wysokością możliwych zarobków. W końcu po to właśnie otwieramy konta oszczędnościowe, aby przynosiły nam zyski. Jak można wywnioskować z poczynionych już konkluzji, należy zwracać uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale także na kapitalizację odsetek. Generalnie to wysokość oprocentowania jest ważniejszym parametrem, gdyż istotniej wpływa na wysokość zysku, lecz w przypadku dwóch kont oszczędnościowych o podobnym oprocentowaniu, kapitalizacja może być rozstrzygająca. Poza kryteriami czysto finansowymi warto wziąć pod uwagę  także kilka innych aspektów. Konta oszczędnościowe mogą oferować różne kanały dostępu, od placówek bankowych, przez Internet, do  urządzeń mobilnych. Może to być dla nas istotne, dlatego warto sprawdzić to przed podjęciem ostatecznej decyzji.

,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *