Czytanie zmniejsza poziom stresu

Czytanie książek dla przyjemności przez zaledwie sześć minut może zmniejszyć poziom stresu nawet o 68%

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie poziomu stresu; chodzenie na spacer, słuchanie muzyki lub picie herbaty to popularne sposoby na pokonanie stresu. Żadne z nich nie będzie zaskakujący, ale czy bierzesz pod uwagę jakie korzyści mogą być z regularnego czytania w ograniczeniu stresu.

Czytaj – Medycyna prewencyjna – Farmakogenetyka Analiza DNA

Badania przeprowadzone przez University of Sussex w 2009 r. wykazały, że czytanie książek dla przyjemności przez zaledwie sześć minut może zmniejszyć poziom stresu nawet o 68%. (The Telegraph, marzec 2009)

Poznaj co czytać – http://www.psychoskok.pl/ – ciekawe książki.

Ponieważ czytanie jest istotną częścią wielu prac, łatwo zapomnieć o korzyściach płynących z czytania książki dla przyjemności. Jednak kontakt z książką, która nie ma związku z twoją pracą, przynosi wiele korzyści.Otwarcie książki i zanurzenie się w jej treści, niezależnie od tego, czy jest to powieść romantyczna, czy opowieść sci-fi, pomoże Ci uciec od stresów dnia codziennego. Czytanie ma również fizyczne zalety zmniejszania tętna i łagodzenia napięcia mięśniowego.

  • Pomyśl o czytaniu jako zdrowym, darmowym relaksie i jednocześnie treningu dla mózgu!

Przeczytaj również – Bierność. Największy wróg sukcesu.

Nie ma znaczenia, którą książkę przeczytasz, tracąc się w niej całkowicie, wciągająca książka pomoże uciec od zmartwień i stresów codziennego świata.

Czytanie książek jest źródłem eskapizmu, dostarcza także wiedzy, która sama w sobie może przynieść ogromną ulgę i komfort. Czytanie książek, które dostarczają odpowiedzi na problemy, które dręczą twoje ciało i umysł przez tygodnie, może być kojącym zakończeniem konkretnych problemów.

Eskapizm (ang. escapism od escape „ucieczka”) oznacza ucieczkę od problemów związanych z życiem społecznym, codziennością i rzeczywistością w świat iluzji i wyobrażeń. W literaturze jest to oderwanie tekstu dzieła od realiów.Czytanie książek może również stanowić inspirację, podkreślając mnóstwo ekscytujących możliwości. Biografie pomagają nam poznać długość i ograniczenia ludzkiego ciała i umysłu, a książki fantasy pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Jeśli jesteś rodzicem, pamiętaj, że im więcej Twoje dziecko widzi, że czytasz, tym większa szansa, że podniosą książkę , a więc cała rodzina może odnieść korzyści ze zmniejszonego stresu. Tak więc, niezależnie od tego, co zachęci cię do czytania książki, ciesz się poziomem relaksu, jaki ci przynosi.

Czytaj też –  Poznaj jak zachęcić dziecko do czytania

Jak może być spokojniejszy świat, w którym moglibyśmy żyć, gdybyśmy wszyscy pozwalali by sobie na kilka minut czytania książki dla przyjemności dziennie, aby skupić się tylko na słowach naszych ulubionych historii.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *