Co znajdziemy w kartridżu?

Współcześnie chyba już nikt nie wyobraża sobie pracy biur i urzędów bez drukarki. Są używane w wielkich zakładach produkcyjnych i zwykłych domach. Dla studentów sesja byłaby jeszcze cięższym przeżyciem, gdyby nie mieli możliwości drukowania potrzebnych do nauki materiałów. Dlatego chwila, w której zaczyna brakować tuszu, jest na ogół irytująca. Staramy się nabyć go jak najszybciej, aby móc kontynuować pracę. Jednak co tak naprawdę wiemy o tym powszechnie stosowanym produkcie, jakim jest tusz do drukarek? Dziś kilka słów właśnie o atramencie.

Okazuje się, że barwniki odpowiedzialne za tak przez nas pożądane głębokie, nasycone kolory, to tylko 2-8% objętości tuszu. Przeważająca część kartridża to woda lub alkohol, w których barwnik jest rozpuszczany. Od 35 do 80% zawartości atramentu to właśnie rozpuszczalnik.

Ale tusze do drukarek to nie tylko woda lub alkohol i środek barwiący. Gdyby tak było, każdy mógłby samodzielnie napełniać kartridż w domu. Potrzebne są dodatkowe substancje, które będą chroniły tusz przed uszkodzeniem i pozwolą osiągnąć zamierzone efekty na papierze. Do takich środków należą dodatki ograniczające parowanie i pochłaniające wilgoć. Jest ich całkiem sporo, bo od 10 do 30%. Dzięki temu tusz nie zasycha. Ważna jest również odporność na promienie UV i zapobieganie rozpadowi długich cząstek barwnika. Dbają o to filtry UV, antyutleniacz i inhibitor wolnego rodnika. Potrzebne są także środki zwiększające rozpuszczalność barwników. Ponadto niezbędne są środki powierzchniowo czynne,  specyfiki niezbędne do właściwego pochłaniania atramentu przez papier. Oprócz nich tusze do drukarek zawierają także modyfikatory lepkości. Warto też mieć na uwadze wpływ, jaki atrament może wywierać na drukarkę. Dlatego stosuje się bufor pH, którego zadaniem jest zmiana odczynu tuszu na mniej kwasowy, tak, aby nie powodował on korodowania głowic. Ponadto dodaje się niewielkie ilości środków bakterio- i owadobójczych.

Zawartość tuszu tłumaczy po części wysokie nieraz ceny, które musimy wyciągać z kieszeni, gdy druk traci wyrazistość. Jednak warto mieć na uwadze, że dobrze skomponowany atrament to nie tylko lepsza jakość wydruku i wierniejsze oddanie kolorów, lecz także większa wydajność i wydłużona żywotność drukarki.

Adv.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *