Książki

KSIĄŻKI – Często nie zastanawiamy się nawet, jak funkcjonalnym przedmiotem jest książka. Ktoś mógłby się oczywiście oburzyć – przecież książka ma być mądra, ponadczasowa, pouczająca, przyjemna w lekturze, odkrywcza, ale funkcjonalna? Nie chodzi tu zresztą o wszelkiego rodzaju podręczniki, których zawartość można wykorzystać w praktyczny sposób, ale o materialną formę książki, jej znakomite zdolności adaptacyjne w świecie ludzi.


Przecież nie zawsze wyglądała tak, jak te znane nam współcześnie. Kształt kodeksu, jakim jest przecież każda obecnie wydawana książka, nie jest w żaden sposób oczywisty i odwieczny. Pierwsze teksty literackie zapisywane były na glinianych tabliczkach, ryte lub odciskane w miękkim materiale i suszone na słońcu. Potem pojawiły się mniej trwałe, zwłaszcza w wilgotnym klimacie, ale o ileż wygodniejsze i pozwalające na większą swobodę pisania zwoje papirusowe, wyparte znów przez pergamin, niemożliwy do sformowania zwoju, a więc składany na kształt kodeksu. Kształt ten okazał się zadziwiająco trwały i od początków naszego tysiąclecia aż do dzisiaj używany dla tworzenia książki. Zmieniał się jednak materiał samych kart, opraw, kroje pisma, format książek. Z czasem pojawił się tańszy i wygodniejszy w produkcji papier, druk wyparł pismo ręczne, drewniane oprawy ustąpiły skórze lub kartonowi. Książki wyrażały bowiem nie tylko treści, ale też status społeczny swoich właścicieli, indywidualnie przez nich oprawiane i oznaczane. Gdy lektura była przywilejem wąskiej grupy społecznej, były elitarnie drogie, ciężkie i niedostępne. Gdy pojawiła się moda na powszechne czytanie, stawały się tanie, lekkie i ogólnie dostępne. W końcu pojawiła się specyficzna modyfikacja lub wręcz imitacja kodeksu w postaci elektronicznego czytnika, który mieści w sobie całą bibliotekę, możliwą do zabrania ze sobą praktycznie wszędzie.

Zobacz katalog książek na http://autorzy365.pl/ksiazki

Przez stulecia książka wędrowała razem z człowiekiem w jego intelektualnej podróżny, zmieniając się wraz z jego potrzebami, modami, mentalnością. Zawsze po to by być bardziej użyteczna i niezbędna. Zmieniał się sposób lektury i oczekiwania wobec książki, ale ona sama trwała jako element ludzkiej egzystencji od czasów, gdy  pismo stało się sposobem komunikowania się ludzi między sobą i chyba nic nie wskazuje, żeby proces ten miał się zakończyć.

Wydrukuj ten wpis Wydrukuj ten wpis
Możesz zostawić wiadomość, lub informacje zwrotną (trackback) do własnej strony.

Zostaw odpowiedź

 

Powered by WordPress