VII Letnie Praktyki Badawcze czekają na miłośników matematyki

Jak wykorzystać matematyczny sposób myślenia do rozwiązywania rzeczywistych problemów firm i instytucji? Tego dowiedzą się uczestnicy VII Letnich Praktyk Badawczych, czyli wakacyjnych interdyscyplinarnych warsztatów dla studentów i doktorantów. Zajęcia odbywają się między lipcem a wrześniem w Warszawie, a zgłoszenia można przesyłać do 20 kwietnia.

Letnie Praktyki Badawcze organizowane są przez: Instytut Badań Systemowych PAN, Centrum Zastosowań Matematyki Instytutu Matematycznego PAN oraz Wyższą Szkołę Informatyki Stosowanej i Zarządzania.

„Do wzięcia udziału serdecznie zapraszamy osoby mające zainteresowania naukowe z dziedzin takich jak ekonomia, informatyka, matematyka, a także nauk technicznych. Zapewniamy pracę w interdyscyplinarnych grupach projektowych” – zachęcają organizatorzy zajęć.

Każdy projekt zakończony jest stworzonym przez grupę raportem dla zleceniodawcy. W poprzednich latach uczestnicy warsztatów realizowali projekty m.in. dla Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Casinos Poland, Infovide-Martix.

„Letnie Praktyki Badawcze to przede wszystkim szansa na pracę nad atrakcyjnymi projektami realizowanymi zgodnie z najlepszymi brytyjskimi wzorcami industrial mathematics. Nie tworzy się tu sztuki dla sztuki, lecz stosuje wiedzę zdobytą na uczelniach w sposób kreatywny i innowacyjny, w rzeczywistych problemach biznesowych, przemysłowych i badawczych” – przekonuje uczestnik warsztatów Dariusz Grala z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak wygląda standardowy dzień praktykanta? Podzieleni są oni na kilkuosobowe, interdyscyplinarne zespoły, które spotykają się każdego ranka, by – przy wsparciu opiekuna merytorycznego – mierzyć się z różnymi problemami zleconymi przez przedstawicieli biznesu. Po przerwie obiadowej, już w innych zespołach, praktykanci rozwiązują nowe problemy, tym razem naukowe.

Uczestnicy zajęć muszą pozyskiwać informacje, wyodrębniać i ustalać hierarchię problemów i kierunków badań, prowadzić często w mniejszych podgrupach, prace badawcze. Ostatnim etapem pracy jest syntezowanie uzyskanych wyników, tworzenie raportów i publikacji naukowych.

Raz w tygodniu odbywa się spotkanie wszystkich praktykantów oraz opiekunów merytorycznych projektów, na którym przedstawiane są postępy prac poszczególnych zespołów.

Dodatkowo podczas praktyk organizowane są wykłady i szkolenia ze sposobów prezentacji, odpowiedniego tworzenia dokumentacji. Co tydzień organizowane jest też „kino praktykowe”, luźno związane z tematyką projektów. Każdy praktykant ma szansę zaproponować film, który jego zdaniem, najlepiej obrazuje idee pojawiające się w trakcie praktyk.

Aplikacje – krótkie CV, list motywacyjny oraz rekomendację od pracownika naukowego czy pracodawcy – należy wysyłać na adres: praktyki@ibspan.waw.pl, podając w temacie numer referencyjny IBS/ARR/2011.

Szczegółowe informacje na temat Letnich Praktyk Badawczych są dostępne na stronie: http://www.praktyki.ibspan.waw.pl

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ krf/bsz

www.naukawpolsce.pl

Wydrukuj ten wpis Wydrukuj ten wpis
Możesz zostawić wiadomość, lub informacje zwrotną (trackback) do własnej strony.

Jedna odpowiedź dla “VII Letnie Praktyki Badawcze czekają na miłośników matematyki”

  1. Fotele fryzjerskie napisał(a):

    Ciekawe podejście do tematu. Gratuluję!

Zostaw odpowiedź

 

Powered by WordPress