Szkolenia Coachingowe – jaka jest ich istota?

Ostatnimi czasy możemy się spotkać z coraz szerszym gronem ludzi, którzy kształcą się na doradców zawodowych, na trenerów czy coachów. Wielkie przedsiębiorstwa dużą ilość pieniędzy inwestują w rozwój swoich pracowników pod kątem trenerskim, wydajności, asertywności, umiejętności zarządzania czasem lub poprawną komunikacja. Wszystkie te czynniki wpływają na pracownika w sposób rozwijający, co w ostateczności rozwija również firmę.

Nie tylko przedsiębiorstwa korzystają z usług coachów, zdarzają się również osoby, które indywidualnie chcą podnieść swoje umiejętności personalne i zawodowe. Szkolenia pomagają w rozwoju biznesowym, określają cele kursantów, pomagają w optymalizowaniu swoich działań oraz obrazują i podkreślają umiejętności, jakie posiada kursant.

Cech charakterystyczne coachingu

Przede wszystkim coaching pobudza myślenie, prowadzi do zmian trwałych – wytworzenia się pożądanych nawyków, skupia się na osiąganiu określonych celów, oraz na ich kształtowaniu, jest w dużej mierze zbudowany z pytań, na które sami musimy sobie odpowiedzieć.

Istotą dyscypliny coachingu jest wykorzystanie zasobów, jakie ma człowiek i zmotywowanie go do zmian, które lepiej wpłyną na jego dotychczasowe życie. Szkolenia coachingowe pomagają w rozszerzaniu barier, z jakimi mamy problem, znaleźć równowagę pomiędzy światem życia osobistego a zawodowym.

Coach jako osoba

Coachem nie musi być osoba, która ma wiedzę związaną z tą dyscypliną. Posiadanie odpowiedniej wiedzy to plus, jednak licz się charyzma i sposób dotarcia do osoby potrzebującej pomocy. Najczęściej coachem zajmują się psycholodzy. Ważne jest dotarcie wspólnie do celu, jaki został ustalony na początku szkolenia. Coach kieruje i nadzoruje przebieg wydarzeń, jakie są związane z klientem. Zazwyczaj coach nie ponosi winy za przebieg wydarzeń, pełni rolę mentora, nie osoby, która zmieni wszystko, o co klient poprosi.

Coach nie powinien podchodzić do klienta z pozycji experta czy osoby wszechwiedzącej – taka forma relacji na pewno nie przyniesie pozytywnych skutków. Coach działa raczej jako partner, który prowadzi za rękę.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *