Szkolenia Coachingowe – jaka jest ich istota?

Ostatnimi czasy możemy się spotkać z coraz szerszym gronem ludzi, którzy kształcą się na doradców zawodowych, na trenerów czy coachów. Wielkie przedsiębiorstwa dużą ilość pieniędzy inwestują w rozwój swoich pracowników pod kątem trenerskim, wydajności, asertywności, umiejętności zarządzania czasem lub poprawną komunikacja. Wszystkie te czynniki wpływają na pracownika w sposób rozwijający, co w ostateczności rozwija również firmę.

Nie tylko przedsiębiorstwa korzystają z usług coachów, zdarzają się również osoby, które indywidualnie chcą podnieść swoje umiejętności personalne i zawodowe. Szkolenia pomagają w rozwoju biznesowym, określają cele kursantów, pomagają w optymalizowaniu swoich działań oraz obrazują i podkreślają umiejętności, jakie posiada kursant.

Cech charakterystyczne coachingu

Przede wszystkim coaching pobudza myślenie, prowadzi do zmian trwałych – wytworzenia się pożądanych nawyków, skupia się na osiąganiu określonych celów, oraz na ich kształtowaniu, jest w dużej mierze zbudowany z pytań, na które sami musimy sobie odpowiedzieć.

Istotą dyscypliny coachingu jest wykorzystanie zasobów, jakie ma człowiek i zmotywowanie go do zmian, które lepiej wpłyną na jego dotychczasowe życie. Szkolenia coachingowe pomagają w rozszerzaniu barier, z jakimi mamy problem, znaleźć równowagę pomiędzy światem życia osobistego a zawodowym.

Coach jako osoba

Coachem nie musi być osoba, która ma wiedzę związaną z tą dyscypliną. Posiadanie odpowiedniej wiedzy to plus, jednak licz się charyzma i sposób dotarcia do osoby potrzebującej pomocy. Najczęściej coachem zajmują się psycholodzy. Ważne jest dotarcie wspólnie do celu, jaki został ustalony na początku szkolenia. Coach kieruje i nadzoruje przebieg wydarzeń, jakie są związane z klientem. Zazwyczaj coach nie ponosi winy za przebieg wydarzeń, pełni rolę mentora, nie osoby, która zmieni wszystko, o co klient poprosi.

Coach nie powinien podchodzić do klienta z pozycji experta czy osoby wszechwiedzącej – taka forma relacji na pewno nie przyniesie pozytywnych skutków. Coach działa raczej jako partner, który prowadzi za rękę.

Wydrukuj ten wpis Wydrukuj ten wpis
Możesz zostawić wiadomość, lub informacje zwrotną (trackback) do własnej strony.

Zostaw odpowiedź

 

Powered by WordPress