Najpopularniejsze języki programowania

Jeżeli chcemy zostać programistą potrzebna nam będzie wiedza oraz umiejętności, których zdobycie nie jest wcale takie proste. Wbrew pozorom nie pomogą nam w tym studia informatyczne, ponieważ szkoły wyższe nie uczą programowania, a raczej prezentują tylko różne możliwości pracy informatyka. Na studiach dowiemy się jak programować w C++ czy też pisać strony w PHP, lecz nie znaczy to, że dobrze opanowaliśmy, którykolwiek z tych języków.

Istotny jest tu wybór danego stylu albo języka programowania, należy skupić się na jednym ewentualnie dwóch językach programowania i poznać je naprawdę wnikliwie. Najprawdopodobniej najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na naukę programowania obiektowego, ponieważ metody te są bardzo popularne i stosuje się je nawet tam gdzie nie jest to potrzebne. Tak więc prędzej czy później temat ten nas nie ominie, chyba, że postanowimy zająć się bardzo wąską specjalnością przykładowo pisanie sterowników, czy pisanie w assemblerze. Tak więc teorię programowania obiektowego musimy opanować na wysokim poziomie. Dobry programista musi znać pojęcia typu enkapsulacja, dziedziczenie, czy też polimorfizm, a także wiedzieć kiedy zastosować te metody.

Rzecz jasna sama wiedza teoretyczna nie wystarczy, najlepszym rozwiązaniem jest nauka „obiektowości” na przykładzie jednego, konkretnego języka programowania na przykład Java czy C++. Natomiast jeśli chodzi o nasz wybrany główny język to musimy go stopniowo opanowywać aż do stopnia mistrzowskiego, oczywiście cały czas sami musimy dążyć do perfekcji oraz na własną rękę dokształcać się w jego specyfikacji. Musimy zdać sobie sprawę, iż współczesne, żywe języki programowania nie są statyczne i podlegają rozwojowi.

Do najpopularniejszych współcześnie języków programowania należą:

  • C – jest to język typu strukturalnego, stosowany przy programowaniu systemów operacyjnych, zadaniach niskiego poziomu, symulacji numerycznej oraz sterownikach. Język ten jest wieloplatformowy. Jest to dominujący język programowania systemów oraz aplikacji w latach 80, na jego podstawie między innymi został stworzony C++.
  • Java – język typu obiektowego. Stosowany przy tworzeniu aplikacji użytkowych, gier, a także aplikacji na urządzenia mobilne. Java używana jest na platformach systemowych Windows x86/x64/IA64, Linux x86/x64/IA64 oraz Solaris. W Javie tworzy się programy kompilowane do kodu bajtowego, cechuje się silnym typowaniem. Składnia Javy w dużej mierze została przejęta z C++.
  • C++ – język typu obiektowego. Służy do tworzenia systemów operacyjnych, aplikacji użytkowych, gier, aplikacji na urządzenia mobilne, symulacji numerycznych oraz innych. Jest to język wieloplatformowy. C++ umożliwia abstrakcję danych oraz używanie wielu paradygmatów programowania proceduralnego, obiektowego oraz generycznego. Posiada wysoką wydajność kodu wynikowego.
  • Objective-C – jest to język typu obiektowego. Używany przy framework Cocoa w systemie Mac OS X, w iOS oraz innych. Język wieloplatformowy. Objective-C jest rozszerzeniem języka C o możliwości obiektowe.
  • C# – jest to język obiektowy, zaprojektowany dla firmy Microsoft. Język wieloplatformowy, posiada wspólne cechy z językami Object Pascal, Delphi, C++, Java.
  • PHP – jest językiem obiektowym, zaprojektowany do generowania stron internetowych w czasie rzeczywistym. PHP jest językiem wieloplatformowym, używanym do tworzenia skryptów po stronie serwera, służy także przetwarzaniu danych z poziomu wiersza poleceń oraz programów pracujących w trybie graficznym.
  • VisualBasic – język częściowo obiektowy. Służy programowaniu wysokiego poziomu firmy Microsoft, stosowany jako język skryptowy. Używany na platformie Microsoft Windows, nie udostępnia na przykład możliwości dziedziczenia i polimorfizmu.
  • Python – język typu obiektowego i skryptowego. Stosowany na stronach internetowych, umożliwia pisanie pełnych aplikacji. Python jest wieloplatformowy, wspiera różnorodne paradygmaty, wyraźna składnia umożliwia stworzenie aplikacji o graficznym interfejsie użytkownika dostosowując się do danej platformy.
  • Perl – język obiektowy, interpretowany. Służący do pracy z danymi tekstowymi, a współcześnie stosowany także do wielu innych zastosowań, pozwala na powiązanie systemów i struktur danych, których współpraca nie jest przewidziana w momencie projektowania. Język wieloplatformowy, umożliwiający programowanie w różnych modelach proceduralnym, funkcyjnym oraz obiektowym.
  • Assembler – język typu niskiego poziomu, maszynowego. Służy do programowania mikrokontrolerów, systemów wbudowanych, systemów operacyjnych, sterowników sprzętu. Język wieloplatformowy, pierwotnie podstawowy język programowania procesorów.

Od dobrego programisty wymaga się nie tylko perfekcyjnego opanowania przynajmniej jednego zaprezentowanego tu języka, ale także:

  • znajomości algorytmiki na poziomie średnim lub zaawansowanym,
  • znajomości obsługi baz danych,
  • znajomości dodatkowych języków programowania,
  • sieci oraz internetu – jeżeli programujemy w technologiach związanych z tworzeniem stron oraz obsługą protokołu HTTP, niezbędna będzie także dobra znajomość związanych z tym zagadnień,
  • Unix/Linux. Doskonały programista to taka osoba, która potrafi pracować pod każdym systemem także pod Linuksem,
  • języki obce – nie sposób bez podstawowej znajomości języka angielskiego, wymaga od nas tego nie tylko konieczność komunikacji z zespołem, ale również samodzielne czytanie ze zrozumieniem fachowej literatury czy dokumentacji programów.

Chcesz się dowiedzieć jak zostać programistą, odwiedź serwis www.informatyczne-it.szkolenia24h.pl.

grafika: fotolia.pl

, , , , , , ,

2 thoughts on “Najpopularniejsze języki programowania

  1. W programowaniu liczy się tylko i wyłącznie praktyka, dlatego klasyczne studia przegrywają z dobrymi kursami. Sam byłem w Software Development Academy i tam robiłem szkolenie z podstaw, później średnio i bardziej zaawansowane poziomy i z każdego kursu dostałem certyfikat. Byłem bardzo zadowolony, bo nie dostarczali mi niepotrzebnej teorii tylko skupiali się na praktyce. Moim zdaniem to zależy od kadry, z którą są prowadzone zajęcia i akurat w tym wyżej wymienionym ośrodku szkoleniowym ćwiczenia prowadza programiści z zawodu, którzy działają aktywnie na tym stanowisku więc nie ma co ukrywać że to przewaga np. nad wykładami na studiach, które realizują teoretycy a nie praktycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *