Tworzenie stron www

 

Projektowanie stron www jest dochodowym zajęciem. Zapotrzebowanie na takie usługi jest pokaźne od niemal dziesięciu lat, mało tego stale rośnie.

Możemy się o tym przekonać w łatwy sposób, wystarczy, że odwiedzimy obojętnie jaki portal z ogłoszeniami dotyczącymi zleceń online. Wiele osób, a zwłaszcza właściciele większych i mniejszych firm, poszukuje informatyków projektujących oraz wykonujących fachowe strony internetowe. Zależnie od stopnia zawiłości strony oferowane zarobki są różnorodne od 100 – 200 złotych za prostą stronę , do kilku tysięcy za profesjonalny i duży serwis większej korporacji czy projektu.

Jak rozpocząć projektowanie stron? W przeciwieństwie do tego co mogło by się wydawać, nie trzeba mieć ukończonych wyższych studiów informatycznych. Sporo osób, które dorywczo piszą strony jest studentami, a niekiedy nawet zdolnymi licealistami. Sprawa jest prosta wystarczy tylko opanować w dobrym stopniu kilka języków programowania. Zazwyczaj jest to podstawa HTML/XHTML orz PHP. Jednak ci bardziej wprawieni twórcy stron powinni posunąć się o krok do przodu i zainteresować się również innymi technikami.

Dobry webmaster powinien także znać kilka innych rzeczy takich jak:

   • tworzenie grafiki wektorowej na strony,
   • obróbka grafiki (GIMP, Photoshop, Corel i inne programy),
   • umiejętność pisania dobrych tekstów reklamujących działalność firmy zamawiającej stronę,
   • poczucie estetyki – przydatne przy projekcie szaty graficznej strony,
   • podstawy SEO – pozycjonowania stron w Google, czyli znajomość technik, dzięki którym strona osiąga wysokie wyniki w wyszukiwarkach,
   • optymalizacja stron pod kątem szybkości ładowania się grafiki i filmów,

Coraz częściej zdarzają się także zlecenia tzw. stron z CMS. Jest to system zarządzania treścią. CMS jest aplikacją umożliwiającą łatwe tworzenie stron, a także ich późniejszą modernizację. Jeżeli strona jest z CMS, to każdy nawet osoba nieznająca się na programowaniu, jest wstanie zmienić tekst oraz zdjęcia na stronie z panelu administracyjnego. Z tego powodu system ten cieszy się takim powodzeniem. Do najpopularniejszych systemów CMS należą: Drupal, Joomla, WordPress i Quick.

Co będzie przydatne początkującemu twórcy stron?:

  • książki na temat danego języka programowania,
  • interpreter lub kompilator języka HTML/PHP,
  • miejsce na serwerze – do testowania napisanych już stron,
  • programy do obróbki grafiki,

Skąd zdobyć niezbędną wiedzę? Studia informatyczne mogą być bardzo przydatne, oczywiście najlepiej wybierać kierunki powiązane z tworzeniem stron. Oczywiście możemy się sami wszystkiego nauczyć wystarczy trochę cierpliwości, systematyczności i umiejętności wyszukiwania informacji w sieci.

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *