Kilka słów o e-learningu

W dobie komputerów i internetu, do którego każdy ma stały dostęp – przez internet robimy praktycznie wszystko. Zakupy z dowozem do domu, płacimy rachunki i …uczymy się.

E-learning stał się coraz bardziej popularny, a chętnych nie brakuje. Czym jest właściwie e-learning?

Jest to nauka z wykorzystaniem komputera. Uczymy się poprzez specjalnie przygotowany program na potrzeby szkolenia. Form e-learningu jest mnóstwo i każde szkolenie w tej formie będzie inne, a wszystko zależy od typu szkolenia i jego programu. Jakie są więc zalety e-learningu? Czy są też wady?

Przede wszystkim wygoda. Bez wychodzenia z domu, w zaciszu domowym możemy odbyć kurs czy szkolenie. Tego typu szkolenie nie wymaga od nas fizycznej obecności, co wiąże się z brakiem konieczności jakichkolwiek dojazdów. Co nie tylko jest wygodne, ale również daje nam możliwość oszczędności. Oczywiste jest, że dojazdy i podróże na szkolenia czy też kursy są dodatkowym kosztem, o którym w przypadku e-learningu nie ma mowy.

No właśnie – oszczędność, a e-learning. Czy standardowe kursy i szkolenia będą droższe od e-learningu? Oczywiście, że tak. Koszty będą wyższe, bo takie szkolenia wymagają fizycznej obecności szkoleniowca, którego czas nie jest tani. W dodatku dochodzą koszty lokalu, które pokryć musi organizator szkolenia – a te oczywiście zawarte są w cenie szkolenia. Decydując się więc na e-learning z pewnością cena będzie dużo niższa i atrakcyjniejsza.

Czy zatem istnieją jakieś wady e-learningu?

Wszystko, co ma zalety ma również wady. Niektórzy twierdzą, że nie jesteśmy w stanie przyswoić takiej samej wiedzy za pomocą programu komputerowego, jak na tradycyjnym szkoleniu. Tutaj oczywiście opinie są podzielone, bo każdy preferuje inną metodę nauczania oraz dla każdego co innego wydaje się być lepsze.

Przeciwnicy e-learningu mówią również, że człowiek uczy się poprzez zadawania pytań, co w przypadku nauczania zdalnego nie jest możliwe.

Jedno jednak jest pewne – e-learning z roku na rok staje się przyszłością edukacji. Jest to idealna alternatywa dla tych, którzy zajęci codziennymi sprawami nie mają czasu na uczęszczanie na tradycyjne zajęcia, a mimo to w dalszym ciągu chcieliby się rozwijać i uczyć.

Firmy organizujące szkolenia online prześcigają się w pomysłach na formy e-learningu, by te były korzystne i atrakcyjne dla uczestników. Nie jest to tylko czysta wiedza teoretyczna, ale są to również zadania do rozwiązania i pytania na które musimy odpowiedzieć. Bardzo popularne są również szkolenia online z wykorzystaniem programu do wideo rozmowy. To trochę tak, jakbyśmy byli na prawdziwym szkoleniu za szkoleniowcem, ale wciąż w domu. Tego typu szkolenia organizowane są zarówno indywidualne, lub tez w grupach. Jedyne czego potrzebujemy to komputer, dostęp do sieci internetowej i kamerka internetowa.

Jeszcze kilkanaście lat temu nie do pomyślenia było, że poprzez internet będziemy mogli się uczyć, a e-learning będzie uważany za przyszłość edukacji. Skoro robimy zakupy przez internet i płacimy rachunki, to czemu nie mielibyśmy się przez internet również uczyć?

Chciałbyś dowiedzieć się, czym jest zwinne zarządzanie projektami? Zapraszamy do PMQ

, , , , , ,

1 thought on “Kilka słów o e-learningu

  1. Jestem zdecydowanie fanem e-learningu. I to zarówno w jego płatnej wersji, jak i w formie darmowych kursów, na które można trafić w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *