Jak zarobić na nauce

500 polskich naukowców w ciągu najbliższych czterech lat wyjedzie na najlepsze zachodnie uczelnie na kilkumiesięczne staże i kursy, które opłaci Ministerstwo Nauki. Mają się tam uczyć, jak zarabiać na odkryciach naukowych – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Program będzie kosztować 30 mln zł. „Nie widać komercyjnych rezultatów na odpowiednią skalę tego, że rosną nakłady na naukę w Polsce. Wyniki badań zbyt wolno docierają na rynek albo w ogóle tam nie trafiają. To główna bolączka polskiej nauki. Szkoda tego potencjału. Chcemy pomóc naukowcom osiągnąć sukcesy na tym polu” – mówi minister nauki Barbara Kudrycka.

Według gazety, jesteśmy na szarym końcu pod względem liczby uzyskanych patentów. Na każdy milion populacji przypada u nas jeden patent. A w Czechach – 4, we Francji – 50, w Niemczech – 109, w USA, Japonii, Chinach i Tajwanie – ponad 260. O tym więcej dziś na łamach „Gazety Wyborczej”. SAW

PAP – Nauka w Polsce

krf/bsz

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

, , ,

1 thought on “Jak zarobić na nauce

  1. Muszę zauważyć, że ostatnio bardzo. Dostajemy po dupsku w każdej ważniejszej dyscyplinie i nie jest ważne czy gramy w piłkę nożną, siatkę czy basketa we wszystkim przegrywamy i nie pamiętam kiedy coś wygraliśmy, Jest to dołujące i mam już tego dosyć. Brakuje mi aktualnie wielkich nazwisk i osobowości w naszym sporcie. Ciekawe kiedy to się odmieni. Przepraszam pesymistyczny, jestem nader niepocieszony. przede wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *