Wynajem domu – na co zwrócić uwagę?

Umowa najmu jest prawnie wiążącym dokumentem pomiędzy najemcą a właścicielem lokalu, takiego jak mieszkanie, dom lub inna wynajmowana przestrzeń. Zamierzasz skorzystać z oferty wynajmu domu jednorodzinnego? Zobacz, o czym warto wtedy pamiętać!

Na co patrzeć przy wynajmie domu?

Najczęściej wynajmowane są mieszkania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać również z wynajmu domu jednorodzinnego.

Taki wynajem może być dobrym wyborem dla rodziny, grupy znajomych, pracowników, ale też dla singla czy pary, gdy odpowiada on konkretnym wymaganiom najemcy.

Gdy zamierza się skorzystać z wynajmu domu jednorodzinnego, warto pamiętać wtedy o kilku kluczowych kwestiach. Na co zwórcić uwagę przy wynajmie domu?
– Lokalizacja domu – warto zobaczyć, co dokładnie znajduje się w jego okolicy i zwrócić uwagę na kwestie dojazdu,
– Stan techniczny domu – będzie on wpływać na jego eksploatację, komfort zamieszkania,
– Wyposażenie domu – należy sprawdzić, czy dom jest umeblowany, jakie znajdują się w nim sprzęty,
– Koszty utrzymania domu – mogą być one dość wysokie, zwłaszcza wtedy, gdy dom jest starszy, nie jest ocieplony.

Umowa wynajmu domu – jak powinna wyglądać?

Dokumentem podpisywanym pomiędzy najemcą a wynajmującym dom jest umowa wynajmu domu jednorodzinnego. Umowa ta jest analogiczna do umowy wynajmu mieszkania. Jakie powinna ona zawierać elementy?

Do głównych danych w umowie wynajmu domu należą:
– Dane dotyczące stron – ich imiona i nazwiska, numery PESEL lub dowodów osobistych, adresy zameldowania, zamieszkania, w przypadku firm NIP,
– Dane dotyczące nieruchomości – jej adres, opis, metraż, wyposażenie,
– Dane dotyczące kosztów najmu – wysokość czynszu, kaucji i pozostałych opłat, termin spłaty i sposób wnoszenia opłat,
– Dane o czasie obowiązywania umowy – jej zakończeniu i zakończeniu lub brak określenia czasu trwania umowy w przypadku umowy na czas nieokreślony,
– Oświadczenie, że najemca zapoznał się ze stanem technicznym domu,
– Inne informacje zależnie od uzgodnień stron,
– Odręczne podpisy stron.

Przykładowa umowa: https://porady.prawne.online/produkt/wzor-umowy-najmu-domu-jednorodzinnego/

Celem dokumentu jest określenie warunków płacenia czynszu i korzystania z nieruchomości. Generalnie, umowy najmu mogą być zawierane na czas nieokreślony lub z góry określony. Najczęstszym wyborem czasu trwania jest okres 12 miesięcy; jednakże umowy najmu mogą często obejmować okres od 3 miesięcy do nawet 10 lat. Przy zawieraniu każdego rodzaju umowy najmu ważne jest, aby obie strony były świadome swoich praw i obowiązków wynikających z warunków najmu. Ważne jest również, aby zrozumieć wszystkie aspekty umowy przed jej podpisaniem, aby uniknąć potencjalnych problemów w przyszłość.

Warto też wskazać, że umowa najmu domu może być podpisana jako umowa najmu okazjonalnego, która wymaga od najemcy dodatkowych oświadczeń o eksmisji i ewentualnym lokalu mieszkalnym po jej przeprowadzeniu.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *