Szkolenie BHP z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej przyda się każdemu. Nigdy nie wiadomo, czy nie znajdziemy się w sytuacji, gdy od naszej reakcji  zależało będzie ludzkie życie. Jak wygląda program takiego szkolenia? Jako przykład można podać szkolenie BHP organizowane przez firmę MRP-KODER Centrum Edukacyjne, które  znajdziemy w serwisie szkolenia24h.pl pod tym linkiem.

Szkolenie podzielone jest na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Wykłady to podstawa do tego, by poznać i zrozumieć pojęcia z zakresu pierwszej pomocy. Chodzi tu zarówno o aspekty prawne, jak i bardziej praktyczne, na przykład wyposażenie apteczki pierwszej pomocy. W dalszej kolejności przedstawiane są zagadnienia poświęcone postępowaniu ratunkowemu w wybranych stanach zagrożenia zdrowia i życia. Tych jest całkiem sporo: zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, epilepsja, zasłabnięcie, porażenie prądem, postępowanie ratunkowe w oparzeniach, postępowanie ratunkowe w ukąszeniach przez węże i owady, cukrzyca, krwotok z nosa.

W części szkolenia BHP obejmującej zajęcia praktyczne, uczestnicy nauczą się wykonywać podstawowe zabiegi resuscytacyjne (BLS), zarówno u osób dorosłych, dzieci i niemowląt. Kursant nauczy się jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia, właściwie zdiagnozować stan poszkodowanego. Ważnym punktem tego bloku szkoleniowego są ćwiczenia dotyczące takich kwestii jak: zastosowanie odpowiedniej pozycji do stanu poszkodowanego, techniki udrażniania dróg oddechowych, pośredni masaż mięśnia sercowego, postępowanie ratunkowe w zadławieniu (rękoczyn Heimlicha) czy wezwanie profesjonalnej pomocy.

Druga część zajęć praktycznych szkolenia BHP dotyczy postępowania ratunkowego w urazach. Jest to między innymi badanie urazowe poszkodowanego, poznanie techniki wstępnego opracowywania ran, unieruchomienie złamań i zwichnięć (zasada Potta) tamowanie krwotoków czy sposoby ewakuacji poszkodowanego urazowego z miejsca zagrożenia (manewr Rauteka).

Po odbyciu szkolenia zyskamy umiejętności, które pozwolą nam reagować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Dzięki wiedzy, co do konieczności wykonania poszczególnych działań nie stracimy ani minuty, która nierzadko okazuje się decydująca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *