Spełnione sny o lataniu

Już starożytni marzyli o tym, by wznieść się wysoko w górę i cieszyć – niczym ptaki – wolnością lotu. Mityczny Ikar za lot swych marzeń zapłacić musiał wysoką cenę, podobnie jak wielu jego następców chcących rozszyfrować tajemnicę sztuki latania. Dziś sytuacja pasjonatów unoszenia się w przestworzach jest znacznie bardziej komfortowa, zaś liczne szkółki i aerokluby pozwalają w bezpieczny i przyjemny sposób realizować im swe pasje.

Na czym latać?
Współczesny Ikar ma szerokie możliwości, zaś dzięki postępowi technicznemu asortyment latających machin jest coraz większy. Szybowce, śmigłowce, ultralekkie samoloty czy wiatrakowce – każdy pasjonat podniebnych przygód znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie.
Najdłuższą tradycję mają szybowce. Pozbawione silnika mogą startować dzięki wyciągarce lub holującemu je samolotowi. „Odczepione” od niego na odpowiedniej wysokości pozwalają na wykonanie samodzielnego lotu. Tanim i lekkim rozwiązaniem dla współczesnych Ikarów są również wiatrakowce. Swym wyglądem przypominają śmigłowce, są jednak znacznie łatwiejsze w obsłudze. Najbardziej wymagające są ultralekkie samoloty, takie jak Tulak czy Zenith STOL CH701. To dobre samoloty treningowe, zazwyczaj dwuosobowe, z których mogą korzystać amatorzy podniebnych przygód.

Co każdy pilot wiedzieć powinien
Aby móc wznieść się ponad ziemię, trzeba skończyć szkolenie i zdobyć licencję. Otrzymać mogą ją tylko ci, którzy dobrze poznali teorię oraz praktykę. Przebieg szkoleń jest zróżnicowany i zależy od wybranego samolotu. Jednak bez względu na to, czy jest to szkolenie szybowcowe, czy też uprawniające do latania ultralekkim samolotem, pilot musi posiąść wiedzę na temat zasad aerodynamiki oraz bezpieczeństwa w powietrzu. Dobra znajomość urządzeń pokładowych oraz układu sterowania to kolejna ważna kwestia.
Przydatne są również takie cechy, jak opanowanie oraz umiejętność dokonania obiektywnej oceny sytuacji w danej chwili. Dobry pilot wie, kiedy może kontynuować lot, potrafi również przerwać go w odpowiednim momencie.

Marzenia o lataniu można zrealizować na wiele możliwych sposobów. Ważne, by zrealizować je w sposób bezpieczny i uniknąć błędów popełnionych przez Ikara. Dlatego tak ważne staje się odpowiednie przeszkolenie pilota i zapoznanie go z zasadami bezpieczeństwa. Wystarczy zajrzeć na stronę salt.aero aby przekonać się, jak szeroki jest asortyment takich szkoleń.

, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *