Skuteczna i przyjemna nauka języków obcych

Jak skutecznie nauczyć się języka? Istnieją na to setki sposobów, co i rusz można się spotkać z nowymi, nowoczesnymi metodami. Po jakimś czasie każdy zazwyczaj znajduje swój ulubiony i najbardziej efektywny patent, jednak warto poznać parę uniwersalnych wskazówek, które pozwolą znacznie przyspieszyć i polepszyć proces nauki.

Przede wszystkim: nie wystarczą tylko lekcje parę razy w tygodniu – żeby  opanować jakiś język, należy być z nim w ciągłym kontakcie, osłuchiwać się z nim – nawet nie rozumiejąc wszystkich słów, zapoznajemy się z melodyką języka, uwrażliwiamy się na akcent, utrwalamy sobie pewne struktury i gramatyczne i schematy językowe, których używanie przychodzi potem naturalnie. Warto więc oglądać filmy w oryginale, słuchać muzyki, radia, oglądać zagraniczną telewizję.

Dobrze jest dużo czytać. Można zacząć od pisanych prostym językiem książeczek dla uczniów, można od razu od ulubionej literatury w oryginale (wyzwania potrafią bardzo zmotywować!) – czytanie stanowi znakomitą okazję do poznawania nowych słów i ich użycia w kontekście, koduje też w umyśle pewne struktury gramatyczne (tak samo, jak osłuchiwanie się). Świetnym pomysłem jest również czytanie zagranicznej prasy – niekoniecznie trzeba ją kupować; istnieje mnóstwo wydań internetowych.

Najskuteczniejszą metodą na opanowanie sztuki swobodnego wypowiadania się w danym języku jest wyjazd za granicę. Wtedy jesteśmy do komunikowania się z innymi po prostu zmuszeni, a konieczność radzenia sobie w rozmaitych sytuacjach przyćmiewa strach przed gramatyczną pomyłką lub niewłaściwym użyciem słowa podczas rozmowy.

Co jednak, jeśli na taki wyjazd brak funduszy? Zawsze pozostają kursy językowe z native speaker’ami w Polsce i – to najtańszy sposób – internetowe portale społecznościowe skupione wokół nauki języków obcych, na których można poznać ludzi z całego świata, porozmawiać z nimi i skorzystać z cennych rad.

Internet daje też inne możliwości – ciekawym pomysłem jest zapisanie się do newsletter’a oferowanego przez niektóre strony, w którym codziennie dostajemy na maila (darmową) porcję słówek do nauczenia. W sieci jest też sporo ciekawych publikacji na temat nauki języka i szkoleń, np. http://www.kraker.pl/0,3640-szkolenia,jezykowe.html.

Ogólnie rzecz ujmując – nauka języka to po prostu nieustające z nim obcowanie. Najważniejsze to nie poddawać się i doskonalić swoje umiejętności, a cierpliwość i zapał na pewno popłacą.

Polecamy blog: http://szkolimy.bloog.pl- ciekawe artykuły i porady dotyczące szkoleń i kursów. Zapraszamy

, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *