RTG zębów Szczecin

Rtg zębów to jedno z badań najczęściej zalecanych do wykonania przez lekarzy stomatologów. Inna jego nazwa to prześwietlenie zęba, które jest badaniem pozwalającym na zdiagnozowanie różnego rodzaju stanów chorobowych w obrębie jamy ustnej oraz szczęki. Badanie rtg zębów pozwala na ocenę struktury korzeni poszczególnych zębów.

Rtg zębów Szczecin – na czym polega?

Rtg zęba jest jednym z badań radiologicznych, które polega na tym, że ząb jest prześwietlany przy pomocy promieni rentgenowskich. Z racji tego, że badanie wykorzystuje promieniowanie X, które nie jest obojętne dla ludzkiego zdrowia, wykonuje się je wyłącznie na zalecenie lekarza stomatologa. Zdjęcie, które jest efektem badania pozwala na ocenę stanu zębów, tkanki kostnej żuchwy i szczęki oraz ich najbliższych okolic.

Rtg zęba stosowane jest najczęściej w sytuacji, kiedy lekarz chce dokładnie zobaczyć wewnętrzną strukturę zęba i podjąć decyzję odnośnie dalszego procesu leczenia.

Rtg zęba Szczecin – kiedy jest potrzebne?

Lekarze stomatolodzy bardzo często zalecają wykonanie rtg zębów, kiedy podejrzewają u pacjenta występowanie zaawansowanej próchnicy bądź też brak zawiązków zębowych. Zdjęcie wykonuje się również, jeśli zachodzi podejrzenie postępujących zmian chorobowych bądź stanów zapalnych przy korzeniach zębów. Rtg zęba może również okazać się przydatne, jeśli lekarz podejrzewa zmiany nowotworowe w obrębie jamy ustnej.

Wykonanie badania rtg zębów praktycznie zawsze jest zalecane przed planowanym usunięciem zęba, przed rozpoczęciem leczenia kanałowego oraz przed założeniem aparatu ortodontycznego.

W przypadku rozległych urazów twarzoczaszki rtg zęba pozwala dokładnie określić, do jakich uszkodzeń doszło i jaki jest ich charakter.

Zwykłe rtg zęba obejmuje zazwyczaj zakres od jednego do czterech zębów na jednym zdjęciu. Z kolei RTG pantomograficzne obejmuje do tego całą szczękę oraz staw żuchwowo-skroniowy.

Rtg zębów – co można zdiagnozować przy jego pomocy?

Jeśli chodzi o zdjęcie RTG, to pozwala ono dentyście skutecznie rozpoznać postępującą próchnicę. Jest ona widoczna na zdjęciu w postaci białych plam. Stomatolog przy pomocy zdjęcia rtg może także ocenić stan korzeni zębowych oraz zdiagnozować wady zgryzu, które wymagają leczenia. Jeśli w obrębie tkanek miękkich twarzy i podniebienia występują niepokojące zmiany, także będą one widoczne na zdjęciu.

Ogromną zaletą badania rtg zębów jest fakt, że jest ono zupełnie bezbolesne, a pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać.

Ile kosztuje rtg zębów Szczecin?

Pacjenci muszą zdawać sobie sprawę z tego, że rtg zębów nie zawsze jest refundowane. Na szczęście, wykonanie badania na własną rękę nie kosztuje zbyt wiele, nawet jeśli chodzi o uznane i sprawdzone placówki. Udając się na rtg zębów, warto wybrać miejsce, które dysponuje najnowocześniejszym sprzętem, pozwalającym uzyskać zdjęcie wysokiej jakości. Przeciętny koszt badania rtg zębów – jeśli chodzi o standardowe zdjęcie – wynosi niewiele ponad 100 zł, nie jest więc to cena szczególnie wygórowana.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *