Rodzaje Ploter

Ze względu na prowadzenie papieru, plotery możemy podzielić na płaskie i bębnowe. Natomiast ze względu na zastosowanie: na nanoszące obraz (atramentowe, solwentowe, laserowe, elektrostatyczne), tnące, grawerujące, oraz termiczne.


Plotery płaskie kreślą na płasko położonym papierze lub innym materiale. Pióro jest przesuwane wzdłuż pionowej poprzeczki (ruch wzdłuż osi y), a sama poprzeczka może się poruszać wzdłuż całej powierzchni rysunku.
W ploterach bębnowych natomiast poprzeczka z przesuwanym piórem jest zamocowana nieruchomo nad osią bębna, którego obroty przesuwają papier nawinięty na rolki. Takie rozwiązanie pozwala uzyskiwać rysunki znacznej szerokości.
Ploter atramentowy, inaczej zwany drukarką wielkoformatową. Jest wyposażony w głowicę z tuszem lub atramentem, umożliwiającą druk zarówno grafiki na dowolnych płaskich powierzchniach. Na ploterach atramentowych drukować można: mapy, plany, schematy, rysunki techniczne, diagramy, arkusze, itd.
Ploter solwentowy drukuje grafiki rozpuszczalnikową farbą solwentową trwale łączącą się z podłożem, agresywnie wnikając w jego strukturę. Wydruki charakteryzują się bardzo dużą odpornością na temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Mają zastosowanie w wydrukach tablic reklamowych, banerach, bilboardach, kasetonach, flagach, a także plandekach.
Plotery elektrostatyczne – wytwarzają obraz w sposób elektrostatyczny, na podłożu pokrytym materiałem dielektrycznym. Dołącza się go do komputera, który steruje jego pracą. Plotery elektrostatyczne są stosowane tam, gdzie codziennie wykonuje się wiele rysunków.
Plotery laserowe działają tak samo jak drukarki laserowe. Cała tajemnica druku laserem kryje się w elektrostatyce (przyciąganie się różnych ładunków elektrycznych) oraz zjawiskach zachodzących pod wpływem światła w elementach światłoczułych.
Ploter grawerujący sterowany jest komputerowo i graweruje w materiałach twardych takich jak: metale, szkło, tworzywa sztuczne, drewno.
Ploter tnący – służy do nacinania lub wycinania kształtów w arkuszach miękkich materiałów. Działa na zasadzie głowicy wyposażonej w odpowiednie ostrze, która przesuwa się nad daną powierzchnią.
Plotery termiczne to urządzenia sterowane komputerem służące do wycinania dowolnych kształtów w styropianach i piankach. Poprzez zaprojektowanie i wycięcie kilku rzutów danego obiektu możliwe jest uzyskanie bardzo skomplikowanych kształtów 3D.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *