Opakowania na polskim rynku

Na polskim rynku funkcjonuje wiele firm, które specjalizują się w produkcji różnego rodzaju opakowań. Zadanie, które przed nimi stoi nie jest tak proste jakby się mogło wydawać. Opakowania przez nie wytwarzane powinny trafić w upodobania klienta, zachęcić go do zakupu konkurencyjną ceną, a z drugiej strony muszą spełnić wszelkie wymogi formalne przewidziane przez prawo. Opakowania muszą spełnić stawiane im normy bezpieczeństwa.

(Artykuł powstał na przy pomocy producenta: Europak Piela)

Produkcja opakowań – zakres działalności

W zależności od profilu firmy, produkowane przez nią opakowania ograniczają się do
wykorzystania mniejszej, lub większej ilości materiałów. Niektóre instytucje specjalizują się w wytwarzaniu opakowań jedynie ze szkła, inne stawiają na plastik, folię, czy pcv. Często duże firmy, które dysponują większymi zasobami, oferują szerszy wybór asortymentu czerpiącego z rozmaitych tworzyw. Nie jest to jednak obowiązującą regułą. Niektórzy producenci decydują się na wytwarzanie opakowań jedynie dla określonej branży. Jest to po części spowodowane faktem, że opakowania muszą przejść szereg badań przewidywanych dla określonych branż, które dopuszczą je do użytku. Szczególnie rygorystyczne badania przechodzą opakowania do żywności, ponieważ ich zanieczyszczenie bardzo szybko odbiłoby się na zdrowiu konsumentów.

Producenci worków polipropylenowych

Rodzajem opakowań, które znajdują bardzo wszechstronne zastosowanie są worki polipropylenowe. Z powodzeniem stosuje się je w rolnictwie, przemyśle spożywczym, przemyśle budowlanym. Używa się ich niekiedy nawet do budowania wałów przeciwpowodziowych. Są bardzo wytrzymałe i doskonale nadają się do przechowywania i przewożenia produktów sypkich. Nie dziwi więc, że chętnie korzystają z nich konsumenci związani z różnymi branżami. Tego rodzaju opakowania można kupić w niemal każdych gabarytach. Firmy zajmujące się ich produkcją chętnie wytwarzają worki polipropylenowe na indywidualne zamówienie.

Jako, że worki wytwarzane z polipropylenu stosowane są w różnych branżach, czasem używa się ich do przechowywania żywności, innym razem do przewożenia materiałów niebezpiecznych, sposoby ich produkcji będą się od siebie różniły. Worki przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością przejdą różnego rodzaju kontrole dotyczące toksyczności. Tego typu materiały nie mogą mieć wpływu na jakość pożywienia, które jest w nich gromadzone. Podczas testów sprawdzane są między innymi takie kwestie jak to, czy pożywienie nie zmienia swoich właściwości chemicznych i
fizycznych pod wpływem kontaktu z materiałem. W żadnym razie nie powinno zmieniać swojej barwy, smaku ani zapachu. W przeciwnym razie partia opakowań nie jest dopuszczana do produkcji. Dodatkowo żywność powinna być przechowywana w workach polipropylenowych „oddychających”, które pozwolą jej zachować dobrą jakość.
Zupełnie innym rodzajem opakowań polipropylenowych są te przeznaczone do transportu
materiałów niebezpiecznych. Posiadają one wewnętrzne stabilizatory kształtu, które zwiększają bezpieczeństwo przechowywania substancji stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla człowieka i środowiska. One również przechodzą liczne testy pod kątem bezpieczeństwa.

, , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *