Nuty na pianino

Wyposażenie się w nuty na pianino jest podstawowym krokiem, aby móc rozpocząć naukę gry na tym instrumencie. Jednak przed samą grą, należałoby nauczyć się nut, co one oznaczają, który dźwięk oznacza którą nutę i gdzie można znaleźć informację co do tempa grania. Podejmując decyzję o rozpoczęciu nauki gry na fortepianie należy się zastanowić, czy jest się pewnym swojej systematyczności i czy zapał jest odpowiednio duży, aby codziennie poświęcić co najmniej godzinę na praktykę gry i czytania nut na pianino.

Istnieje wiele teorii dotyczących odpowiedniego wieku rozpoczęcia swojej edukacji muzycznej, jednak muzycy mówią jednym głosem, że im wcześniej, tym lepiej i łatwej. Jeśli dziecko od małego przyzwyczajane jest do nawyku praktyki i czytania nut na pianino, to w późniejszych latach nie będzie sprawiało mu to problemu. W publicznych szkołach muzycznych edukacja przebiega wielopoziomowo. Dzieci uczęszczają między innymi na lekcje kształcenia słuchu, naukę praktyczną i zajęcia teoretyczne (czytanie i pisanie ze słuchu dźwięków, nut na pianino).

Takie szkoły oferują zajęcia codziennie, w godzinach popołudniowych. Są one dodatkowymi zajęciami pozalekcyjnymi, które pomagają dziecku w rozwoju swojej osobowości i zainteresowań. Uczą go odpowiedzialności i poszanowania do muzyki i instrumentów. Wiele dzieci idąc do szkoły muzycznej, traktując ją z początku hobbystycznie, często po jej zakończeniu na poziomie podstawowym postanawiają kontynuować naukę na wyższych poziomach. Są mistrzami w grze na pianinie, rozpoznawaniu i czytaniu nut na pianino. Ich słuch muzyczny jest bardziej wrażliwy na niektóre niedoskonałości i niedociągnięcia wokalne znajomych czy rodziny. Po ukończeniu edukacji muzycznej w szkole państwowej, dziecko ma większe szanse na dostanie się do szkoły wyższego stopnia, niż takie, które uczęszczało na prywatne zajęcia muzyczne. Takie lekcje posiadają swoje wady i zalety. Zdecydowaną zaletą jest to, że nauczyciel może skupić całą swoją uwagę na uczniu i pomóc mu indywidualnie w skomplikowanej nauce czytania nut na pianino, jak i w samej grze.

Wadą takich zajęć jest fakt, że dziecko nie wyczuwa żadnej presji otoczenia, rówieśników. Nie rywalizuje i najczęściej poddaje się przy pierwszych niepowodzeniach, ponieważ nie widzi, że zadanie, które ma do wykonania jest możliwe do zrealizowania przez jego kolegów. Kolejnym minusem takich zajęć jest niepełność programowa. Indywidualne zajęcia odbywają się maksymalnie parę razy w tygodniu i trwają zdecydowanie krócej od lekcji proponowanych w publicznych szkołach muzycznych. Nuty na pianino, z których dziecko czerpie wiedzę muzyczną nie są skomplikowane i rzadko zdarza się, aby nauczyciel próbował nauczać na przykładzie gry muzyki klasycznej.

Oczywiście każda nauka gry na fortepianie jest dobra, pytanie pozostaje, która jest bardziej efektywna, a która mniej. Ważne jest, aby przebiegała ona w nieszkodliwy dla dziecka sposób. Nauka czytania nut na pianino jest skomplikowanym procesem, który jeśli przebiega w odpowiedni sposób, pomaga w rozwijaniu mózgu i może zaowocować w wytworzeniu umiejętności szybkiego uczenia się. Procesy, które zachodzą miedzy synapsami stymulują wiele obszarów mózgu, dzięki czemu dziecko rozwija się. Podsumowując, każde dziecko może rozpocząć swoją edukację muzyczną niezależnie od wieku. Ważne jest tylko aby posiadało zapał i pasję do nauki, a także odpowiednio obszerną teczkę na nuty na pianino, które będzie zbierać przez całą swoją edukację.

 

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *