Kurs spawania

Uprawnienia spawaczy są wymagane do pracy w tym zawodzie a, że ofert pracy dla spawaczy nie brakuje, to kursy są często organizowane.

O czym powinna pamiętać osoba udająca się na kurs spawania metodą MAG, MIG, TIG?

Przede wszystkim o tym, że kursy i egzaminy spawaczy muszą być przeprowadzamy zgodnie z normą
PN-EN 287-1+A1, PN-EN 287-2+A2, PN-EN 9606-3 i po zdaniu egzaminu nasz certyfikat będzie ważny tylko dwa lata, jeśli nie uda nam się podjąć w tym czasie zatrudnienia. Organizatorzy takich szkoleń zwracają również uwagę na to, że uprawnienia niektórych spawaczy mają charakter okresowy i wymagają egzaminu weryfikacyjnego, który musi odbywać się co 2 lata. Wszystko musi być odnotowane na świadectwie egzaminu spawacza.

Obecnie dwie najbardziej popularne metody spawalnicze to MAG/MIG i TIG.

  1. Spawanie MIG/MAG ( Metal Inert Gas – elektroda metalowa i gaz osłonowy obojętny, Metal Aktiv Gas – elektroda metalowa i gaz osłonowy aktywny). Polega na stapianiu materiału spawanego i materiału elektrody topliwej ciepłem łuku elektrycznego jarzącego się pomiędzy elektrodą topliwą i spawanym przedmiotem, w osłonie gazu obojętnego lub aktywnego. Spawanie MIG/MAG jest stosowane do wykonania wysokiej jakości połączeń metali. Należą do nich stale węglowe i niskostopowe, stale odporne na korozję, aluminium, stopy miedzi i niklu.
  2.  Spawanie TIG (Tungsten Inert Gas – elektroda wolframowa i gaz osłonowy obojętny). W metodzie TIG łuk jarzy się pomiędzy materiałem rodzimym a nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazu obojętnego (argonu). Obecnie spawanie TIG jest jedną z podstawowych metod łączenia stali wysokostopowych, stali specjalnych, stopów niklu, aluminium, magnezu, tytanu i innych w instalacjach przemysłowych a także w warsztatach samochodowych i naprawach urządzeń.

Wymagania do aplikowania na kurs spawacza:

–  wykształcenie podstawowe,
–  skończone 18 lat,
–  dobry stan zdrowia.

Szkolenia dla spawaczy znajdują się  w serwisie szkolenia24h.pl w kategorii szkolenia budowlane.

M-S-M

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *