Jak znaleźć pomysł na biznes?

Najczęstszą wymówką, a zarazem blokadą przed założeniem firmy jest brak pomysłu na biznes. Z drugiej strony tak naprawdę najłatwiej jest ją zneutralizować – wystarczy krótka przechadzka po mieście lub jeszcze krótsze poszukiwanie w Internecie, aby przyjrzeć się co najmniej kilku różnym biznesom.

Podstawą wyboru rodzaju działalności jest dostrzeżenie własnego potencjału. Warto zastanowić się, co lubimy robić, a jednocześnie zadać sobie pytanie, co jest obecnie potrzebne na rynku – jaki produkt lub usługa pomoże ludziom ulepszyć swoje życie, poczuć się lepiej. Może tez pomóc firmom sprzedawać więcej i na szerszą skalę, a nawet produkować i dostarczać swoje wyroby skuteczniej. Z tych dwóch pytań powstaje wypadkowa, która może być odpowiedzią na początek działań we własnym biznesie.

W wielu przypadkach pomysł na biznes przychodzi sam, po prostu jest to kontynuacja działań znanych dobrze z pracy etatowej. Po prostu jako wolny strzelec można uzyskać znacznie większą swobodę działania, jak i korzyści finansowe. Zmienia się także rodzaj obowiązków, ponieważ samemu trzeba dbać o stały dopływ zleceń, marketing, wizerunek firmy.

Ten etap rozwoju firmy jednak nie powinien być zbyt długi, bo w pewnym momencie warto pomyśleć o zatrudnieniu nowych osób, aby w pewnym stopniu zautomatyzować swoje działanie. Część zadań może wykonywać tylko właściciel, jednak sporo prostych obowiązków, jak odpisywanie na maile, rutynowe kontakty z klientami czy tez formalności urzędowe może wykonać pracownik po krótkim przeszkoleniu.

Pomoc eksperta w stworzeniu planu rozwoju firmy

Aby właściwie wybrać pomysł na biznes, poznać potrzeby rynku i odnaleźć w ten sposób spełnienie zawodowe, warto skorzystać z metody jaką jest coaching biznesowy. To indywidualne spotkanie z doświadczonym trenerem biznesu, który doskonale zna problemy początkujących przedsiębiorców i wyzwania, z jakimi przychodzi się im zmierzyć. Nie jest ważne, czy przygotowujesz się do założenia pierwszego biznesu, czy już masz firmę. Takie spotkanie pomoże Ci szybko wejść na wyższy poziom w tym co robisz, usprawnić działanie i zautomatyzować czasochłonne procedury.

Niekiedy rozwiązanie jest tuż za rogiem, jednak coś blokuje nasz umysł przed podjęciem słusznych decyzji. Taki coaching ułatwia zidentyfikowanie problemu oraz pokazuje plan działania, jak osiągnąć upragniony cel – dobrze rozwijający się biznes, zapewniający wysokie dochody, a zarazem czas na życie prywatne i rozwój w innych dziedzinach życia.

Większe dochody to tylko jedna z wielu zalet samodzielnej działalności. Przede wszystkim we własnej firmie można poczuć smak swobody i kierować swoim życiem według własnych upodobań. Pracując na etacie wystarczy, że firma szefa popadnie w problemy lub ciężki okres i z dnia na dzień można pożegnać się z posadą. Mimo to większość ludzi woli takie złudne poczucie bezpieczeństwa, kojarząc etat ze stabilizacją i solidną karierą. Od dłuższego czasu jednak ten pogląd jest błędny, dlatego na każdym etapie kariery warto pomyśleć o własnej działalności lub dodatkowych źródłach dochodu.

Autor: Marek Olszak

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *