Finansowanie startupów – jak pozyskać inwestorów?

Jako twórcy startupu potrzebujemy środków na sfinansowanie swojego projektu. Finansowanie startupów ze środków własnych może być trudne dlatego warto pozyskać inwestorów. Inwestor jednak nie zainwestuje dużej sumy pieniędzy jeżeli nie będzie miał pewności, że odzyska je z nawiązką. Jak pozyskać inwestorów, którzy sfinansują nasz startup?

Jak pozyskać finansowanie startupów?

Inwestorzy to poważni biznesmeni, interesują ich liczby i konkrety. Twoja idylliczna wizja oraz marzenie, które masz, mogą być niezwykle piękne i ciekawe, jednak jeżeli chodzi o pieniądze, nie ma miejsca na porywające opowieści. Jeżeli chcesz pozyskać finansowanie startupów, musisz mieć konkretny szablonowy plan biznesowy, który możesz przedstawić potencjalnym inwestorom. W modelu powinny znaleźć się założenia startupu jak i również model finansowy. Dobre wrażenie wywrze na potencjalnych inwestorach prezentacja sprzedażowa. W takiej prezentacji należy uwzględnić wszelkie działania marketingowe, potencjalną sprzedaż, szanse, zagrożenia oraz szacowany przychód w ciągu roku. Warto też skonsultować się w tej sprawie ze specjalistami z dziedziny prawa np. https://krwlegal.pl/uslugi/tworzenie-finansowanie-i-obsluga-prawna-startupow, którzy pomogą w znalezieniu odpowiedzi na nurtujące pytania.

W pozyskiwaniu finansowania startupów ważne jest, aby skupić się na konkretach oraz korzyściach finansowych płynących w zainwestowanie w Twój pomysł. Jednocześnie warto też zadbać o własną prezencję, pozyskiwanie inwestorów jest niczym innym jak sprzedażą. A najlepsi sprzedawcy sprzedają siebie, a nie produkt.

Na czym zależy inwestorom?

Inwestorom przede wszystkim zależy na pieniądzach. Finansowanie startupów ma przede wszystkim im opłacać się finansowo. Bywa jednak tak, że inwestora zwyczajnie kupi pomysł i chociaż z początku się nie zanosi na sukces, przedsiębiorca widzi w nim potencjał (dzieje się tak zwłaszcza w branży IT). Inwestorzy mogą zaproponować nam wyłącznie finansowanie lub też pomoc, choćby w kwestii marketingu. Wówczas zażyczą sobie znacznych udziałów w naszym przedsięwzięciu. Warto skorzystać z takiej pomocy, zwłaszcza jeżeli nie jesteśmy doświadczeni w prowadzeniu własnego biznesu.

Projekt należy też rozwinąć częściowo, zanim poprosimy o finansowanie startupów jakiegokolwiek inwestora. Na negocjacje bowiem warto iść już z jakimś, chociaż szczątkowym portfolio tak, aby inwestor miał obraz tego, jaki potencjał ma biznes. Sama wizja często nie wystarczy, by przekonać firmy, czy przedsiębiorców, aby sięgnęli do kieszeni.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *