Dlaczego warto zapoznawać się z wywiadami edukacyjnymi?

Patrząc przez pryzmat najpopularniejszych portali internetowych i czasopism, możemy wysnuć wniosek, że największym uznaniem w oczach większej części społeczeństwa cieszą się znane osoby ze świata polityki, kultury lub celebryci, których losy są tak szczegółowo śledzone. Nieco mniejszą popularnością cieszą się rozmowy czy wywiady edukacyjne z ludźmi świata nauki, którzy starają się przekazać innym skrawek swojej niemałej wiedzy. A szkoda, bo z tego typu rozmów możemy wynieść bardzo wiele cennych dla siebie informacji. Nawet jeśli mówimy o autorytetach, które na co dzień zajmują się inną branżą niż ta, w której my się poruszamy.

Motywacja

Wywiady edukacyjne ze znanymi ludźmi, wynalazcami czy coachami to świetny sposób aby dowiedzieć się w jaki sposób dochodzili oni do swoich pomysłów czy jak budowali przedsiębiorstwa, które osiągnęły globalny sukces. Na pewno rzuci się nam w oczy fakt, że kiedyś byli zwykłymi, prostymi, często niezamożnymi ludźmi, którzy dzięki swojej pracowitości, otwartości umysłu, talentowi i odrobinie szczęścia, osiągnęli sukces. Ta niezwykle ważna lekcja życia może nas nauczyć, by się nigdy nie poddawać i że sukces nie przychodzi z nieba (słynny motyw góry lodowej – widać tylko wierzchołek w formie sukcesu, ale prawdziwy trzon, czyli ciężka praca i poświęcenia, zostają w ukryciu). Wywiady edukacyjne, jeżeli przez dobrego mówcę są odpowiednio przeprowadzone, mogą być dla nas inspiracją. Często myślimy, że komuś się coś udało dzięki protekcji, nepotyzmowi czy fałszerstwu. Dopiero pokazanie, że sławni ludzie też popełniali błędy (tracili klientów, bankrutowali, czasem nawet byli wyrzucani z własnych firm) może wpłynąć na nas motywująco.

Nauka

Teksty edukacyjne w formie wywiadu nie muszą odnosić się do życiorysów czy jakiś niezwykłych historii. Mogą w jasny i klarowny sposób tłumaczyć nam różne zjawiska. Wtedy są one przeprowadzane ze specjalistami, którzy starają się pokazać swoją pracę w sposób taki, aby każdy człowiek był w stanie zrozumieć o co chodzi.  O wiele łatwiej jest przyswoić wiedzę, kiedy rozmówca od razu dopytuje o wątpliwe kwestie.

Jeżeli chodzi o naukę to wywiady edukacyjne zazwyczaj są przeprowadzane w bardzo przystępnej formie a ich tytuł, zadany trochę z przekory, potrafi przyciągnąć uwagę.  Szczególnie ważne jest to u młodych ludzi, którzy omawiając jakieś zagadnienie w szkole potrafią się nim szybko znudzić, się a czytając o tym samym (z odpowiednio do tego przygotowaną osobą) na portalu edukacyjnym chętnie się nim zainteresują.

Dlaczego wywiady edukacyjne?

Wywiady edukacyjne są o tyle ciekawsze niż wykłady, że angażują obydwie strony. Zarówno strona pytająca jak i odpowiadająca, muszą nieustannie skupiać się nad tym, o czym jest dyskusja. Taka forma nauki nie nudzi tak szybko jak prelekcje jednoosobowe, gdyż zmieniają się głosy i cały czas musimy się skupiać na odbiorze. Szczególnie dobrze jest, kiedy uczestnik rozmowy dopytuje i próbuje jak najwięcej skorzystać z wiedzy osoby, z którą przeprowadza wywiad. Pokazuje, że słucha i jest zaciekawiony. Mistrzami w zadawaniu pytań są dzieci i to szczególnie one cieszą się taką formą nauki.

Wywiady edukacyjne mogą przybierać różne formy i mogą być przeprowadzane z różnymi ludźmi, posiadającymi wiedzę w danej dziedzinie. Mogą nas motywować oraz wzbogacać naszą wiedzę w ciekawy i przystępny sposób. Ważne jest aby tekstów edukacyjnych nie czytać bezmyślnie, a starać się wyciągnąć z nich odpowiednie dla nas wnioski.

, , , ,

1 thought on “Dlaczego warto zapoznawać się z wywiadami edukacyjnymi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *