Co zrobić, aby zostać profesjonalnym księgowym?

Nie każdy ma predyspozycje do pracy w zawodzie księgowego, ponieważ zawód ten jest odpowiedzialny i trudny. Osoby, które jednak postawiły na karierę w tym zawodzie, raczej rzadko tego żałują.

Księgowy może pracować w prywatnej firmie, bądź w profesjonalnym biurze rachunkowym/księgowym. Jaka jest różnica? W przedsiębiorstwie księgowy prowadzi ewidencję finansową jednego podmiotu, często także zajmuje się sprawami administracyjnymi oraz jest przedstawicielem pracodawcy w kontaktach z instytucjami zewnętrznymi takimi jak banki czy też urzędy. Funkcja księgowego w biurze księgowym jest nieco inna, przyjmuje on bowiem zlecenia od różnych klientów. Biura księgowe nie narzekają na brak zainteresowania, ponieważ nie każda firma zatrudnia księgowego na etat, wiele z nich zleca prowadzenie ewidencji właśnie profesjonalnym biurom. Wśród zleceń finansowych dla księgowych pojawiają się m. in. analizy i sprawozdania finansowe, wypełnianie formularza PIT, obliczanie składek, itp. Przy sumiennym wykonywaniu swoich obowiązków, księgowy który obsługuje kilku klientów może liczyć na naprawdę dobre zarobki, sięgające nawet kilku tysięcy miesięcznie. Do tego potrzebna jest jednak odpowiednia wiedza i umiejętności.

Co zrobić, aby zostać profesjonalnym księgowym? Najpierw powinno się pomyśleć o wyborze odpowiedniej szkoły. Chociaż wystarczy wykształcenie średnie ogólne bądź ekonomiczne, to jednak dobrym pomysłem jest ukończenie studiów ekonomicznych. Oprócz praktyki i kursów nic nie zastąpi nam wiedzy otrzymanej od profesorów. Dobry księgowy powinien mieć dobrze opanowaną rachunkowość, księgowość, prawo podatkowe jak również zarządzanie finansami. Gdzie indziej jak nie na studiach może zdobyć taką wiedzę? Inną sprawą jest zastosowanie tej wiedzy w praktyce – osoba, która dopiero zaczyna karierę księgowego, powinna postarać się o zatrudnienie, praktyki czy też staż w biurze rachunkowym. Będzie mogła tam zmierzyć się z różnymi problemami oraz zagadnieniami, które umożliwią zdobycie pierwszego doświadczenia. Z początku nie warto przejmować się niskimi zarobkami, gdyż wiedza zdobyta w biurze księgowym na pewno przyniesie rezultaty w przyszłości.

Można zastanowić się, gdzie rozpocząć swoją karierę księgowego? W firmie osoba obejmująca to stanowisko skupia się na działaniach jednego przedmiotu, co sprawia, że rozwiązywane zagadnienia są dość jednorodne, oraz nie zawsze jest od kogo się uczyć (szczególnie w małych firmach), a to dla każdego młodego pracownika ma kolosalne znaczenie. Natomiast w biurze pojawiają się zlecenia od kilku klientów z różnych obszarów księgowości, a także można się dużo nauczyć od współpracowników.

Profesjonalny księgowy powinien mieć świadomość, że cały czas musi uzupełniać swoją wiedzę z zakresu księgowości, rachunkowości oraz prawa. Z tego powodu warto czytać fachową literaturę oraz uczestniczyć w kursach i szkoleniach dla księgowych, gdzie można zdobyć przydatne informacje oraz nowe umiejętności, a także wymienić doświadczenia z osobami z branży. Podobnie jak konferencje i kongresy, które dostarczają np. wiadomości o zmianach w prawie i gospodarce.

, , , , , ,

1 thought on “Co zrobić, aby zostać profesjonalnym księgowym?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *