Co dalej po studiach?

Studenci bardzo często spotykają się z pytaniami typu – co dalej po studiach? Jedni bez problemu odpowiadają na to pytanie, inni czują się poniekąd zakłopotani, bo nie mają pojęcia co ich czeka.

Wiele osób idzie na studia, bo wydaje się, że dzięki temu łatwiej jest o pracę i udaną karierę zawodową. Jednak okazuje się, że niekoniecznie. Tak wielu młodych ludzi kończąc studia i to dobre kierunki, doświadcza przykrych zdarzeń, jakim jest długotrwałe bezrobocie. Kończą studia i nie mogą znaleźć atrakcyjnej pracy, ponieważ wykształcenie to nie wszystko, a zdecydowanie ważniejsza jest praktyka. Wysyłanie dziesiątek CV do firm nie daje żadnego skutku także dlatego, ponieważ wiele osób prosto po studiach ma wygórowane oczekiwania. W polskiej rzeczywistości na dobrą pensję trzeba pracować latami, dlatego wielu pracodawców odprawia niedawnych studentów z kwitkiem.

Tak naprawdę uczęszczając na studia, trudno jest wskazać szczegóły tego, co wydarzy się w przyszłości. Niektórych po dobrych studiach czeka praca, ale niestety nie w zawodzie. Tak też się zdarza i młodzi ludzie są zdania, iż lepsza taka niż żadna. Tylko pytanie, po co komu były te studia, skoro i tak nie przydadzą się w dalszej karierze zawodowej. Warto pamiętać o tym, że zakończenie studiów nie musi oznaczać zakończenia edukacji. Czasem korzystnie jest wybrać się jeszcze na jakieś dodatkowe szkolenie, na kurs, zdobyć doświadczenie w zawodzie. Możliwości jest bardzo dużo – szkolenie dla siebie znajdą zarówno absolwenci kierunków humanistycznych, związanych z budownictwem czy marketingiem. Wystarczy rzucić okiem na serwis www.szkolenia24h.pl lub www.kursy24h.pl i wybrać interesujące nas miasto oraz kategorię.

Na przykład, jeśli chcemy zdobyć pracę jako handlowiec ,warto zainteresować się takimi szkoleniami jak:
– skuteczne negocjacje z klientami.
– Techniki przejmowania klientów konkurencji.
– Obsługa trudnego klienta.
– Skuteczna rozmowa telefoniczna.
– Budowanie efektywnych relacji handlowych ze strategicznym klientem firmy.

Niektórzy idą na praktykę albo na staż, bo tym sposobem można poszerzyć wiedzę praktyczną i pokazać się pracodawcy z dobrej strony, co może skutkować zatrzymaniem praktykanta na stałe. Warto zdać sobie sprawę, że czasami jest to najlepsza droga do zdobycia ciekawej pracy.

Jednak niestety nie wszyscy potrafią zaplanować swoją przyszłość i tak edukację, jak również karierę zawodową po ukończonych studiach. Aby życie po studiach było lżejsze i satysfakcjonujące, trzeba się dobrze postarać, ale tak czy inaczej wysiłek ten prędzej czy później powinien zakończyć się dość korzystnie. Można skończyć na przykład studia prawnicze i po nich rozpocząć pracę w barze albo w sklepie na kasie, ale można również zadbać o swoje doświadczenie praktyczne ściśle nawiązujące do zdobytego zawodu i rozpoczęć pracę w znanej kancelarii. Wszystko tak naprawdę zależy od każdego z osobna. Bo w rzeczywistości to każdy sam powinien mieć swój indywidualny plan na siebie.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *