Administrator sieci

Zawód administratora to ciekawe, dobrze płatne zajęcie, a co najważniejsze w zawodzie tym nie brakuje ofert pracy, zwłaszcza w większych miejscowościach.

Administrator sieci jest osobą specjalizującą się w budowaniu, konserwacji jak również obsłudze sieci komputerowych. Najważniejszymi zadaniami administratora są: zarządzanie sieciami, monitorowanie ruchu w sieciach, wymiana oraz naprawa ich składników takich jak: serwery, routery, komputery osobiste itp. jak również sporządzanie kopi zapasowych systemów i danych. Administrator także często tworzy sieci lokalne po czym łączy je z internetem. Dobry admin to taki, przy którym zarówno sieć jak i sprzęt pracuje bezawaryjnie. Do zadań administratora należy także informowanie i szkolenie pracowników w kwestiach związanych z bezpieczeństwem w sieci.

Jak zostać administratorem sieci i systemów komputerowych? Pomóc nam w tym mogą dowolne studia związane z informatyką lub telekomunikacją, najlepiej jest wybierać specjalizacje związane z sieciami. Zwykle studia takie są dwustopniowe: licencjackie oraz magisterskie, studenci mogą wybierać spośród bloków programowych już od drugiego roku nauki. Spotkać można także administratorów po takich kierunkach jak elektronika, matematyka czy fizyka komputerowa. Jednak najskuteczniejsze jest studiowanie czystej informatyki, dlatego że zajęcia takie obejmują wiele elementów praktycznych oraz prowadzone są w pracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt.

Administrator jest dość znamienitą funkcją nawet jak na informatyka. Jakie warunki musi spełniać kandydat na to stanowisko?

  • wykształcenie informatyczne lub pokrewne,
  • stosowne certyfikaty i zaświadczenia o kursach doszkalających, szczególnie Cisco,
  • szeroka wiedza o sieciach lokalnych (LAN), szerokiego zasięgu (WAN) i Internecie,
  • doskonała znajomość protokołu HTTP i innych współczesnych standardów w transmisji danych,
  • umiejętności programistyczne (możliwość pisania własnych aplikacji w co najmniej jednym języku programowania),
  • znajomość obsługi baz danych (standardowo: MySQL, Postgres, Oracle),
  • umiejętność praktycznego, fizycznego budowania sieci – znajomość różnych typów kabli i urządzeń pośredniczących,
  • wiedza na temat różnych systemów operacyjnych i ich instalacji,
  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.

grafika: fotolia.pl

, , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *