Zaburzenia lękowe oraz emocjonalne

Przeciętna osoba nie zdaje sobie sprawy jak duża część naszej populacji zmaga się z zaburzeniami lękowymi oraz emocjonalnymi. Wiele osób w ogóle nie wie, że są one jednostką chorobową i że można je skutecznie leczyć.

Zaburzenia lękowe oraz emocjonalne mogą przyjmować bardzo dużo różnych form. Ich wspólną cechą jest to, że bardzo utrudniają codzienne życie. Pacjenci z zaburzeniami nie są osobami chorym psychicznie. Zaburzenia lękowe to strach przed czymś konkretnym albo tzw. strach uogólniony.

Bardzo często towarzyszą one osobom o skłonnościach hipochondrycznych. Są to osoby przesadnie skupiające się na swoim zdrowiu i ciele, które są przekonane, że albo już na coś poważnego chorują albo wkrótce to się stanie. Taka osoba z powodu błahego objawu może być przeświadczona, że zaraz ciężko zachoruje. Gdy ma szybsze bicie serca obawia się zawala, gdy drży jej powieka od razu podejrzewa u siebie stwardnienie rozsiane, gdy bolą ją stawy uważa, że ma raka kości.

Zaburzenia lękowe mają także osoby, które boją się zamkniętych pomieszczeń, tłumu, pająków, podróży samolotem czy chodzenia po zmroku. Życie z takimi zaburzeniami jest niesamowicie trudne, bo często w ogóle uniemożliwia normalne funkcjonowanie czy podejmowanie aktywności zawodowej.

Ktoś, kto miewa ataki paniki zaczyna mieć duszności w każdym większym pomieszczeniu gdzie znajdują się inni ludzie. Zaburzenia lękowe leczy się przede wszystkim przy pomocy leków uspokajających. Niekiedy włącza się także leki antydepresyjne. Taka osoba powinna chodzić na terapię do psychologa. Za każdym lękiem zwykle coś się kryje a dobry psycholog potrafi znaleźć przyczynę i poradzić jak postępować, by te lęki zwalczyć. Pomocne bywają także internetowe grupy dyskusyjne skupiające się na tematyce zaburzeń lękowych.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *