Team building – doskonałe rozwiązanie!

Każdy właściciel firmy czy większego przedsiębiorstwa chce odnieść sukces – to w pełni oczywiste i naturalne. Miarą sukcesu zaś są ludzie. To nie maszyny, nowoczesne komputery czy innowacyjne rozwiązania, lecz zgrana praca zespołów i podzespołów w firmie, umiejętne wykorzystanie talentu każdego pracownika i dobra organizacja pracy odpowiadają za powodzenie firmy. Dlatego też stawiając na rozwój firmy, warto przede wszystkim zainwestować w team building.
Co to jest team building?

Co oznacza to pojęcie? Otóż jest to wspólne określenie dla wszelkich aktywności, które mają na celu poznanie przez poszczególnych członków zespołu swoich słabych i mocnych cech, poznanie się nawzajem, zdefiniowanie swojego miejsca i swojej roli w zespole lub też naukę współpracy. Mówiąc skrótowo – team building ma na celu stworzenie mocnego, zgranego zespołu. Choć definicja wydaje dość prosta, to jednak dobór aktywności, które mają zrealizować cele team buildingu już nie należy do takich łatwych zadań.

Cele team buildingu

Jakie są bowiem dokładnie wszystkie cele team buildingu? Otóż na pewno jest to umiejętne dopasowanie pracowników do określanych zadań, dzięki czemu ich zdolności i charakter zostaną maksymalnie wykorzystane. Daje to możliwość każdemu z pracowników znalezienia własnego miejsca. Ponadto pracownicy, wykonując najlepsze dla siebie zadania, przestaną się czuć przemęczeni a powierzone im obowiązki będą wykonywali sprawnie i z większą ochotą. Team building ma także na celu skuteczne pokonanie problemów zewnętrznych oraz zrozumienie zasad współpracy. To jeszcze jednak nie koniec. Warto bowiem zauważyć, nawet na własnym przykładzie, że jeśli mamy poczucie sensu wykonywanej pracy i przynależności do danego miejsca, to lżej się nam pracuje i osiągamy nieporównywalnie lepsze efekty. To także jest celem team buildingu – wyrobienie w pracownikach poczucia przynależności do firmy i satysfakcji z pracy w danym miejscu. Poprzez team building budujemy również silne relacje pomiędzy poszczególnymi członkami grupy.

Kiedy team building się przydaje?

Kiedy warto zainwestować w team building? Generalnie jest to inwestycja, która zawsze przyniesie zyski, kilka sytuacji jednak wyjątkowo wymaga takiego rozwiązania. Otóż każdy przedsiębiorca spotkał się nieraz z sytuacją, kiedy nagle dość musiał zostać powołany jakiś zespół, który stawał od razu przed dość trudnym zadaniem. To na pewno jest idealny przykład sytuacji, a której przyda się team building. Oczywiście sztandarowym przykładem na potrzebę zastosowania technik wzmacniania integracji zespołu jest także mniej ekstremalna sytuacja – kiedy po prostu zatrudniamy nowy zespół, tworzymy nowe komórki i chcemy, by pracownicy się wzajemnie poznali. Ponadto czasem zdarza się, że łączymy w jednym zespole pozornie doskonałe talenty, ludzi, którzy świetnie prasują do danych stanowisk… a jednak coś nie gra. Oczywiście team building przydaje się także wówczas, kiedy chcemy rozwinąć w naszych pracownikach jakieś cechy, umiejętności.

Firmowe imprezy integracyjne

Najczęstszym narzędziem team buildingu nie są nudne spotkania, szkolenia czy kursy, lecz… imprezy! Czasem są to rzeczywiście imprezy rozumiane jako przyjęcia, w trakcie których organizowane są przeróżne oryginalne zabawy, mające najczęściej na celu integrację pracowników. Jednak nie zawsze są to klasycznie rozumiane imprezy. Czasem lepiej sprawdza się wspólne wyjście na paintball, strzelnicę itp. Nieraz także organizowane są wyjazdy czy też bardziej ekstremalne aktywności jak kurs survivalu, wspinaczki, rafting czy imprezy wojskowe. Takie sposoby są raczej częściej wykorzystywane, kiedy zależy nam na wykształceniu w zespole pewnych cech. Dla przykładu survival znakomicie uczy opanowania i umiejętności podejmowania szybkich decyzji, zaś wspinaczka – radzenia sobie z lękiem i ze stresem. Z kolei wspólne wyjazdy integracyjne na pewno pozwolą dokładniej poznać pracowników, a co za tym idzie – ich słabości i silne strony, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia, a które mogą przyczynić się do sukcesu firmy albo spowodować konflikty i problemy.

Dlaczego warto zatrudnić profesjonalną firmę?

Jeśli zdecydujemy się zainwestować w team building, to przede wszystkim musimy pamiętać o tym, żeby zatrudnić profesjonalną firmę. Dlaczego? Co najważniejsze- tam będzie osoba, która doskonale będzie potrafiła zdiagnozować grupę – co jest problemem, jaka impreza integracyjna będzie najbardziej pomocna w osiągnięciu zamierzonych celów. Ponadto wówczas firma zorganizuje już wszystko sama – nie musimy się o nic martwić. Wszelkie kwestie bezpieczeństwa – co jest dzisiaj bardzo istotne – także będą podlegać danej firmie. Wybór profesjonalnej firmy to gwarancja sukcesu!

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *