Języki programowania

To co właśnie czytasz powstało po części dzięki pracy setek ludzi zaangażowanych w tworzenie oprogramowania, które zostało użyte przy pisaniu tego tekstu. Setki godzin projektowania, programowania i testowania, powtarzanych, aż do uzyskania końcowego produktu, dzięki któremu, każdy z nas może napisać list do ukochanej osoby, ściągę z matematyki lub wypowiedzenie z pracy, która go zupełnie nie interesuje.

Podstawowym elementem tworzenia oprogramowania jest jego programowanie, czyli tworzenie kodu zrozumiałego dla maszyny, dzięki czemu kliknięcie na ikonkę na pasku zadań z małą dyskietką spowoduje szereg czynności niewidocznych dla zwykłego użytkownika, a w efekcie końcowym zapisanie zmodyfikowanego dokumentu lub wyświetlenie okna dialogowego, pozwalającego wybrać lokalizację dla dokumentu, który nie był wcześniej zapisany na dysku.

Wraz z rozwojem techniki języki programowania ewoluowały oraz tworzone były i nadal są, różne ich odmiany (w zależności od potrzeb, platformy docelowej, bieżących trendów), jednak wymienione zostaną tu jedynie te, które wywarły największy wpływ na sposób tworzenia oprogramowania.

Asembler

Asembler to język niskiego poziomu, co oznacza, że pisząc w nim kod, po kompilacji uzyskamy dokładnie takie same instrukcje w pliku wynikowym, jedynie przetłumaczone na system binarny.

Tworzenie oprogramowania w tym języku było i jest bardzo trudnym zajęciem, gdyż wymaga znajomości instrukcji procesora (oraz jego rozszerzeń np. SSE2 dla procesorów x86, aby pisać wysokowydajny kod), dla którego tworzony jest kod, a nawet najmniejszy błąd popełniony przez programistę może skutkować nieprawidłowym działaniem programu. Obecnie w asemblerze pisane są tylko specjalistyczne fragmenty oprogramowania, np. wymagające bezpośredniego dostępu do sprzętu oraz zoptymalizowane procedury przetwarzające dane (wykorzystywane przykładowo w kodekach wideo lub w innych procedurach wymagających intensywnych obliczeń).

Pascal/Delphi

Pascal to język wysokiego poziomu (ang. high level language), tworzony w nim kod jest bardziej przyjazny do zrozumienia nawet dla mało zaawansowanego użytkownika, niektóre instrukcje przypominają mowę potoczną. Pascal ewoluował do obiektowej wersji nazwanej Delphi, wraz ze zintegrowanym środowiskiem programowania (tzw. IDE), która zyskała ogromną popularność w latach dziewięćdziesiątych ze względu na łatwość tworzenia aplikacji okienkowych dla systemu Windows oraz na setki dodatkowych komponentów tworzonych zarówno przez duże firmy, jak i amatorów.

C/C++/C#

Język C został stworzony w laboratoriach firmy telekomunikacyjnej Bell w roku 1972. Jest to język wysokiego poziomu, który obecnie jest jednym z najpopularniejszych na rynku, doczekał się wersji obiektowej w postaci języka C++ [Eckel 2008] oraz wersji opartej na platformie .NET o nazwie C# (ang. C Sharp). W języku C oraz jego odmianach tworzone jest oprogramowanie dla całego szeregu platform sprzętowych i systemów operacyjnych.

Wydaje się, że rozwój języków interpretowanych opartych na platformie .NET i promowanych przez firmę Microsoft przyczyni się do tworzenia większej ilości oprogramowania użytkowego w takich językach jak C#, jednak można się również spodziewać, że języki o tak mocnej pozycji jak C/C++ nadal będą wykorzystywane w wysokowydajnych aplikacjach oraz w tworzeniu kluczowych elementów systemów operacyjnych (jak np. sterowniki).

Literatura

[Eckel 2008] Eckel B., Flenov M.: C++. Thinking in C++. Edycja polska. C++. Elementarz hakera, wyd. Helion, Gliwice 2008.

grafika: fotolia.pl

Czy wiesz jak zostać programistą? Sprawdź  nowoczesną strefę „Szkolenia informatyczne IT„, gdzie prezentujemy artykuły i poradniki dotyczące branży IT. Zapraszamy

 

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *