Jak utrzymać klienta?

Podczas procesu sprzedaży nie tylko istotna jest cena i jakość towaru lub usług, jakie posiadamy w ofercie, ale również profesjonalna obsługa klienta. Klient, który dokonuje zakupów w naszej firmie powinien mieć pewność, że dokonał właściwego wyboru. Firmy zajmujące się sprzedażą powinny starać się nawiązać jak najlepsze kontakty ze swoimi klientami, bo ważne jest nie tylko to, jak pozyskać klienta, ale także, jak go utrzymać.

To właśnie za pomocą wysokiej jakości obsługi powinny dążyć do tego, aby po jednorazowych zakupach stał się ich stałym klientem, a także polecał je innym. W tym celu można zastosować kilka środków, które będą pomocne. Należą do nich między innymi:

  • Programy lojalnościowe, podczas których klient otrzyma od nas korzystne dla niego rabaty i obniżki, a my dzięki temu będziemy mieli możliwość utrzymywania z nim stałych kontaktów i przedstawiania mu nowych produktów czy promocji, które pojawiać się będą w ofercie.
  • Dzięki zastosowaniu technik sprzedaży i umiejętnościom interpersonalnych dotrzemy do potrzeb klienta oferując mu tylko to, co jest mu niezbędne. Osoba, która czuje, że się nią interesujemy i zależy nam na tym, aby czuła się komfortowo zauważy to podświadomie, nabierze do nas zaufania i będzie do nas wracać.
  • Właściwa obsługa po sprzedażowa to kolejny element, który pomoże firmie utrzymać klienta. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że będzie on chciał zareklamować produkt lub usługę powinniśmy mu w tym pomóc.
  • Oferując klientowi produkt lub usługę należy przekazywać mu prawdziwe informacje. Należy unikać przesadnego koloryzowania, ponieważ zostanie to natychmiast zauważone, a mu osiągniemy zupełnie przeciwny efekt od zamierzonego. Jeżeli sprzedawca przedstawia ofertę również powinien być z nią dokładnie zapoznany, aby móc kompetentnie odpowiedzieć na wszystkie pytania, które zada mu zainteresowany nią klient.
  • Oferta powinna być w miarę możliwości jak najbardziej dostępna. Wiele osób woli dokonywać zakupów w sposób stacjonarny, jednak wśród nich są też tacy klienci, którym warto dać możliwość dokonywania zakupów przez internet.

KH

 

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *