Dla kogo staże i praktyki?

Dotąd to głównie studenci, zarówno na studiach dziennych, jak i zaocznych, odbywali praktyki w ramach uzupełniania podstawy programowej. Dziś to już nie obowiązek, a przywilej gdyż oferty stażowe, choć często nadal bezpłatne, stawiają przed kandydatami wiele wymagań i możliwości co sprawia, że chętnych na staż w prestiżowych i znaczących firmach jest coraz więcej.


Jak zacząć?

Najlepiej jak najszybciej. Młodym studentom, którzy otrzymują wsparcie finansowe ze strony rodziców, zdecydowanie łatwiej będzie przejść okres praktyk aniżeli osobom, które nierzadko mają na utrzymaniu rodzinę i zobowiązania finansowe. Staż lub praktyka może trwać od miesiąca nawet do roku, zwłaszcza jeśli mowa o specjalistycznej branży, która powierza stażyście pieczę nad konkretnym projektem. Nie zawsze są one płatne, choć pracodawcy coraz częściej decydują się na niewielkie wynagrodzenie, mając na uwadze zaangażowanie potencjalnych przyszłych pracowników.

Co zrobić gdy jesteśmy już po studiach i chcielibyśmy nabrać nieco doświadczenia, którego zabrakło nam podczas zajęć na uczelni? Oferty staży i praktyk nie są kierowane wyłącznie do studentów. Może z nich skorzystać każdy, kto zechce nabrać doświadczenia nawet w zupełnie nowej branży. Najważniejsze jest zaangażowanie i chęć wdrożenia się w zadania powierzane nam przez zwierzchnika.

Doświadczenie czy pieniądze?

Przed takim wyborem stoją nie tylko studenci i świeżo upieczeni absolwenci, ale często i ustatkowane osoby, które podjęły już pracę zawodową. Nawet jeśli praktyki lub staż są płatne, często nie są w stanie zaspokoić potrzeb finansowych kandydatów, co sprawia, że podejmują oni pracę w przypadkowych firmach. Studenci najczęściej wybierają pracę dorywczą w gastronomii, która oferuje im elastyczny grafik, który z łatwością mogą pogodzić z uczelnianymi obowiązkami. W ten sposób są oni w stanie dotrwać do końca studiów mając jednocześnie zapewniony dochód, nie zastanawiają się jednak nad tym, że tracą cenny czas i energię, którą mogliby przeznaczyć na odbycie stażu, który w przyszłości mógłby zaowocować stałym zatrudnieniem w branży.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://www.grafton.pl/strefa-kariery/jak-napisac-list-motywacyjny/

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *