Czy warto szkolić pracowników?

Współczesny rynek pracy wymaga od osób z różnych branż ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Mimo to jednak wielu szefów firm nie docenia korzyści płynących z faktu szkolenia swoich pracowników, uważając że szkolenia to dla nich przede wszystkim koszty. Tymczasem zmotywowany, zorientowany w najnowszej literaturze fachowej i mający większą wiedzę pracownik to tylko część korzyści, które płyną z pracowniczych szkoleń.

Warto bowiem wspomnieć tutaj o wzroście umiejętności praktycznych zatrudnionej osoby, która w przeciwnym wypadku do pewnych rozwiązań musiałaby dochodzić miesiącami metodą prób i błędów. Dotyczy to zwłaszcza tych stanowisk pracy, na których używane są specjalistyczne sprzęty biurowe. Przecież żadna dobra drukarka (jak choćby te powszechnie używane w firmach: drukarka brother dcp-j315w czy drukarka dcp j315w) nie będzie funkcjonować prawidłowo, jeśli będzie obsługiwana przez osobę niekompetentną. Co więcej, wielokrotnie powtarzane błędy z czasem mogą doprowadzić do zniszczenia kosztownego przecież sprzętu brother dcp j315w. Mając to na uwadze, warto zadać sobie pytanie, czy warto eksperymentować, ponosząc koszty nie zawsze profesjonalnego podejścia pracownika do obowiązków i związanych z tym niepotrzebnych napraw? Wbrew pozorom często jednorazowy kurs obsługi sprzętu biurowego okazuje się tańszy, niż nieustanne naprawy, a atmosfera przy ciągłych reprymendach na pewno także nie sprzyja efektywnej pracy.
Oczywiście nie jest prostą sprawą wpłynąć na zmianę czyjegoś schematu myślenia – jeśli ktoś szuka szybkich i nieskomplikowanych oszczędności, to zapewne organizowanie szkoleń dla pracowników wyda mu się niepotrzebnym wydatkiem. Jednak myślenie krótkoterminowe nie służy rozwojowi żadnej firmy, a postrzeganie pracowników jako źródła wydatków i problemów buduje w miejscu pracy tylko niezdrowe stosunki. Jeśli natomiast pracodawca spojrzy na osoby zatrudnione jak na potencjał firmy i jej integralną część, dostrzeże konieczność inwestowania w nich – we własnym interesie. W końcu o swój prywatny sprzęt komputerowy każdy dba i uważa to za coś normalnego, także nasza własna drukarka do domu na pewno nie jest czymś, na czym sami chcielibyśmy eksperymentować.

 

, , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *